Przejdź do treści
Opona zimowa

Gripmax Grip Ice X SUV

Etykieta UE dla każdego rozmiaru: 20 rozmiarów – opona zimowa na tle reszty rynku

Gripmax Grip Ice X SUV to opona zimowa do samochodów osobowych. Dostawca zarejestrował ją w unijnej bazie produktów (EPREL) w 20 rozmiarach (40 wpisów z wariantami indeksu nośności i prędkości), na felgi 15″–20″.

Przyczepność na mokrym to klasa C–D zależnie od rozmiaru, efektywność paliwowa B–D, a zewnętrzny hałas toczenia 71–73 dB. Każdy rozmiar ma symbol 3PMSF (trzy szczyty górskie i płatek śniegu), przyznawany oponom przebadanym w ciężkich warunkach śnieżnych.

Etykieta zależy od rozmiaru. Według przyczepności na mokrym, potem efektywności paliwowej, potem hałasu, najlepiej oceniony rozmiar w sprzedaży to 255/70 R18 (Przyczepność na mokrej nawierzchni C · Efektywność paliwowa B · 73 dB), najsłabszy 215/70 R16 (Przyczepność na mokrej nawierzchni D · Efektywność paliwowa D · 71 dB).

Na rynku UE od: wrzesień 2023; najwcześniejszy zarejestrowany tydzień produkcji to 08/2023.

Przyczepność na mokrej nawierzchni
CD
C 90% · D 10%
Efektywność paliwowa
BCD
B 8% · C 70% · D 23%
Hałas toczenia71–73 dBmediana 71 dB
Rozmiary20felgi 15″–20″
Śnieg i lód3PMSF ✓3PMSF wszystkie rozmiary · lód brak

Jak wypada w swoich rozmiarach

Porównaliśmy każdy rozmiar ze wszystkimi innymi oponami (opony zimowe i z 3PMSF) o tym samym rozmiarze i klasie w EPREL (20 rozmiarów miało co najmniej czterech konkurentów). Rozmiar zalicza punkt, gdy jego etykieta jest co najmniej tak dobra jak u 75% z nich.

Przyczepność na mokrej nawierzchni75% porównanych rozmiarów
Efektywność paliwowa90% porównanych rozmiarów
Hałas toczenia70% porównanych rozmiarów

Mocna strona: efektywność paliwowa.

Co etykieta oznacza na drodze (215/65R16)

Przykład: rozmiar 215/65R16 na tle 766 innych w kategorii opony zimowe i z 3PMSF zarejestrowanych w tym rozmiarze.

Hamowanie na mokrym od 80 km/h

≈41 m przy klasie C, najczęstszej w tym rozmiarze.

Efektywność paliwowa

Klasa C, najczęstsza w tym rozmiarze: brak różnicy względem typowej opony.

Hałas toczenia

71 dB przy medianie 72 dB w tym rozmiarze (ciszej o 1 dB).

Szacunki na podstawie przedziałów klas z rozporządzenia (UE) 2020/740. Klasa to przedział, więc rzeczywista opona może leżeć w dowolnym jego miejscu. Każde 3 dB to dwa razy więcej energii akustycznej.

Wszystkie rozmiary (20)

Mała liczba pod każdą klasą to odsetek opon o tym samym rozmiarze i sezonie, którym ten rozmiar dorównuje lub które przewyższa („–”, gdy rozmiar ma mniej niż pięć opon).

RozmiarNośność / prędkośćMokraPaliwoHałasŚnieg / lódProdukcja od
Felgi 15″
195/80R1596QC97%D97%71 dBB91%3PMSF14/2023
195/80R1596QD65%D97%71 dBB91%3PMSF17/2025
Felgi 16″
175/80R1691QC100%D90%71 dBB70%3PMSF11/2023
175/80R1691QD60%D90%71 dBB70%3PMSF17/2025
215/65R1698TC77%C94%71 dBB79%3PMSF14/2023
215/65R1698TD31%C94%71 dBB79%3PMSF17/2025
215/70R16100QC79%D56%71 dBB81%3PMSF14/2023
215/70R16100QD27%D56%71 dBB81%3PMSF17/2025
225/70R16103QC89%D57%71 dBB78%3PMSF14/2023
225/70R16103QC89%C99%71 dBB78%3PMSF17/2025
Felgi 17″
225/60R1799T · 99TC78%D46%71 dBB81%3PMSF16/2023
225/65R17102T · 102TC79%C93%71 dBB83%3PMSF15/2023
265/65R17112T · 112TC85%C92%73 dBB60%3PMSF16/2023
265/70R17115T · 115TC93%C92%73 dBB64%3PMSF20/2023
Felgi 18″
225/55R18102H XL · 102H XLC73%C92%71 dBB76%3PMSF11/2023
225/60R18104H XL · 104H XLC78%C94%71 dBB80%3PMSF11/2023
235/55R18104H XL · 104H XLC74%C90%71 dBB83%3PMSF17/2023
235/60R18107H XL · 107H XLC75%C90%71 dBB84%3PMSF17/2023
255/70R18116T XLC98%B100%73 dBB62%3PMSF17/2023
255/70R18116T XLC98%C83%73 dBB62%3PMSF17/2025
265/60R18114H XL · 114H XLC80%C89%73 dBB61%3PMSF17/2023
275/65R18116T XLC89%B99%73 dBB71%3PMSF18/2023
275/65R18116T XLC89%C89%73 dBB71%3PMSF17/2025
Felgi 19″
225/55R19103H XL · 103H XLC70%C92%71 dBB76%3PMSF19/2023
235/55R19105H XL · 105H XLC69%C86%71 dBB83%3PMSF17/2023
235/60R19107H XL · 107H XLC81%C91%71 dBB85%3PMSF20/2023
Felgi 20″
285/50R20116H XLC89%B99%73 dBB84%3PMSF08/2023
285/50R20116H XLC89%C93%73 dBB84%3PMSF17/2025

Opony zimowe i z 3PMSF z najlepszą etykietą w rozmiarze 215/65R16

Inne opony w sprzedaży w tym samym rozmiarze, według przyczepności na mokrym, potem hałasu, potem efektywności paliwowej.

Wszystkie opony 215/65 R16 według etykiety →

Pytania

Czy Gripmax Grip Ice X SUV to cicha opona?

Deklarowany hałas toczenia wynosi od 71 dB do 73 dB (mediana 71 dB). W 70% porównywalnych rozmiarów jest co najmniej tak cicha jak trzy czwarte konkurentów w tym samym rozmiarze.

Jak Gripmax Grip Ice X SUV radzi sobie na mokrej nawierzchni?

Klasa przyczepności na mokrym to C–D. W 75% porównanych rozmiarów to co najmniej tyle, co u trzech czwartych konkurentów w tym samym rozmiarze.

Czy Gripmax Grip Ice X SUV nadaje się na śnieg?

40 z 40 wpisów ma symbol 3PMSF, co oznacza zaliczony unijny test w ciężkich warunkach śnieżnych. Sprawdź dokładny rozmiar w tabeli.

Kiedy pojawiła się Gripmax Grip Ice X SUV?

Jest na rynku UE od: wrzesień 2023. Najwcześniejszy zarejestrowany tydzień produkcji to 08/2023; kod DOT na boku opony pokazuje tydzień i rok Twojej opony.

Więcej opon Gripmax

Źródło: EPREL, rejestr Komisji Europejskiej do celów etykietowania energetycznego — 40 wpisów, dane z 26 października 2026. Dostawcy zaktualizowali 20 z tych wpisów od pierwszej publikacji. Wartości etykiety to deklaracje dostawcy.