Przejdź do treści
Letnie

Blackarrow P15A

Etykieta UE dla każdego rozmiaru: 44 rozmiary – opona letnia na tle reszty rynku

Blackarrow P15A to opona letnia do samochodów osobowych. Dostawca zarejestrował ją w unijnej bazie produktów (EPREL) w 44 rozmiarach (44 wpisy z wariantami indeksu nośności i prędkości), na felgi 16″–22″.

Przyczepność na mokrym to klasa B–C zależnie od rozmiaru, efektywność paliwowa B, a zewnętrzny hałas toczenia 70–74 dB.

Etykieta zależy od rozmiaru. Według przyczepności na mokrym, potem efektywności paliwowej, potem hałasu, najlepiej oceniony rozmiar w sprzedaży to 235/55 ZR17 (Przyczepność na mokrej nawierzchni B · Efektywność paliwowa B · 71 dB), najsłabszy 215/35 ZR19 (Przyczepność na mokrej nawierzchni C · Efektywność paliwowa B · 71 dB).

Na rynku UE od: styczeń 2025; najwcześniejszy zarejestrowany tydzień produkcji to 01/2025.

Przyczepność na mokrej nawierzchni
BC
B 82% · C 18%
Efektywność paliwowa
B
B 100%
Hałas toczenia70–74 dBmediana 71 dB
Rozmiary44felgi 16″–22″
Śnieg i lód—3PMSF brak · lód brak

Jak wypada w swoich rozmiarach

Porównaliśmy każdy rozmiar ze wszystkimi innymi oponami (opony letnie) o tym samym rozmiarze i klasie w EPREL (44 rozmiary miało co najmniej czterech konkurentów). Rozmiar zalicza punkt, gdy jego etykieta jest co najmniej tak dobra jak u 75% z nich.

Przyczepność na mokrej nawierzchni71% porównanych rozmiarów
Efektywność paliwowa100% porównanych rozmiarów
Hałas toczenia30% porównanych rozmiarów

Mocna strona: efektywność paliwowa.

Co etykieta oznacza na drodze (245/40ZR18)

Przykład: rozmiar 245/40ZR18 na tle 452 innych w kategorii opony letnie zarejestrowanych w tym rozmiarze.

Hamowanie na mokrym od 80 km/h

≈37 m przy klasie B, najczęstszej w tym rozmiarze.

Efektywność paliwowa

Klasa B wobec typowej C: ≈0,16 l/100 km mniej, czyli ok. 25 l mniej na 15 000 km w aucie o masie 1500 kg.

Hałas toczenia

71 dB przy medianie 71 dB w tym rozmiarze.

Szacunki na podstawie przedziałów klas z rozporządzenia (UE) 2020/740. Klasa to przedział, więc rzeczywista opona może leżeć w dowolnym jego miejscu. Każde 3 dB to dwa razy więcej energii akustycznej.

Wszystkie rozmiary (44)

Mała liczba pod każdą klasą to odsetek opon o tym samym rozmiarze i sezonie, którym ten rozmiar dorównuje lub które przewyższa („–”, gdy rozmiar ma mniej niż pięć opon).

RozmiarNośność / prędkośćMokraPaliwoHałasŚnieg / lódProdukcja od
Felgi 16″
195/45R1684V XLC42%B99%70 dBB84%—01/2025
Felgi 17″
205/40ZR1784W XLC47%B100%70 dBB89%—01/2025
205/45ZR1788W XLC47%B100%70 dBB87%—01/2025
235/55ZR17103W XLB90%B100%71 dBB74%—01/2025
245/45ZR1795WB85%B100%71 dBB77%—01/2025
Felgi 18″
215/40ZR1889W XLC32%B100%71 dBB67%—01/2025
215/45ZR1893W XLC36%B100%71 dBB70%—01/2026
215/50ZR1892WC33%B100%71 dBB59%—01/2025
235/50ZR1897WB89%B100%71 dBB77%—01/2025
235/55ZR18100WB84%B99%71 dBB76%—01/2025
245/35ZR1892Y XLB72%B100%71 dBB71%—01/2025
245/40ZR1897W XLB83%B100%71 dBB78%—01/2025
245/50ZR18104W XLB80%B100%71 dBB72%—01/2025
255/55R18109V XLB81%B98%72 dBB67%—01/2025
Felgi 19″
205/55R1997V XLC19%B90%70 dBB83%—01/2025
215/35ZR1985W XLC41%B100%71 dBB61%—01/2026
225/40ZR1993W XLB79%B100%71 dBB70%—01/2025
225/45ZR1996W XLB81%B100%71 dBB67%—01/2025
225/55R1999VB78%B97%71 dBB65%—01/2025
235/35ZR1991W XLB81%B100%71 dBB74%—01/2025
235/40ZR1996W XLB78%B99%71 dBB69%—01/2025
235/50ZR19103W XLB83%B97%71 dBB68%—01/2025
245/35ZR1993W XLB77%B99%71 dBB73%—01/2025
245/40ZR1998W XLB82%B99%71 dBB78%—01/2025
255/30ZR1991Y XLB72%B100%72 dBB61%—01/2025
255/50ZR19107W XLB85%B99%72 dBB72%—01/2025
255/55R19111V XLB77%B89%72 dBB70%—01/2025
275/35ZR19100W XLB77%B99%72 dBB69%—01/2025
275/40ZR19101WB76%B100%72 dBB68%—01/2025
Felgi 20″
225/30ZR2085W XLB92%B100%71 dBB67%—01/2025
245/35ZR2095W XLB79%B100%71 dBB73%—01/2025
245/40ZR2099W XLB76%B100%71 dBB75%—01/2025
245/45ZR20103W XLB83%B100%71 dBB76%—01/2025
255/35ZR20102W XLB80%B99%72 dBB68%—01/2025
255/45ZR20105W XLB77%B97%72 dBB66%—01/2025
265/50R20111V XLB87%B97%72 dBB77%—01/2025
275/35ZR20102W XLB76%B100%72 dBB70%—01/2025
275/40ZR20106W XLB78%B100%72 dBB75%—01/2025
Felgi 21″
245/35ZR2196W XLB75%B100%71 dBB75%—01/2025
255/40ZR21102W XLB70%B98%72 dBB71%—01/2025
275/45ZR21110W XLB84%B98%72 dBB68%—01/2025
285/35ZR21105W XLB73%B100%74 dBB56%—01/2025
315/40ZR21115W XLB77%B98%74 dBB42%—01/2025
Felgi 22″
265/40ZR22106W XLB76%B95%72 dBB62%—01/2025

Opony letnie z najlepszą etykietą w rozmiarze 245/40ZR18

Inne opony w sprzedaży w tym samym rozmiarze, według przyczepności na mokrym, potem hałasu, potem efektywności paliwowej.

Wszystkie opony 245/40 ZR18 według etykiety →

Pytania

Czy Blackarrow P15A to cicha opona?

Deklarowany hałas toczenia wynosi od 70 dB do 74 dB (mediana 71 dB). W 30% porównywalnych rozmiarów jest co najmniej tak cicha jak trzy czwarte konkurentów w tym samym rozmiarze.

Jak Blackarrow P15A radzi sobie na mokrej nawierzchni?

Klasa przyczepności na mokrym to B–C. W 71% porównanych rozmiarów to co najmniej tyle, co u trzech czwartych konkurentów w tym samym rozmiarze.

Czy Blackarrow P15A nadaje się na śnieg?

Żaden rozmiar nie ma symbolu 3PMSF, więc opona nie ma certyfikatu na ciężkie warunki śnieżne. W krajach z obowiązkiem opon zimowych nie liczy się jako opona zimowa.

Kiedy pojawiła się Blackarrow P15A?

Jest na rynku UE od: styczeń 2025. Najwcześniejszy zarejestrowany tydzień produkcji to 01/2025; kod DOT na boku opony pokazuje tydzień i rok Twojej opony.

Więcej opon Blackarrow

Źródło: EPREL, rejestr Komisji Europejskiej do celów etykietowania energetycznego — 44 wpisy, dane z 23 października 2026. Dostawcy zaktualizowali 0 z tych wpisów od pierwszej publikacji. Wartości etykiety to deklaracje dostawcy.