Przejdź do treści
Letnie

Satoya S-61

Etykieta UE dla każdego rozmiaru: 48 rozmiarów – opona letnia na tle reszty rynku

Satoya S-61 to opona letnia do samochodów osobowych. Dostawca zarejestrował ją w unijnej bazie produktów (EPREL) w 48 rozmiarach (48 wpisów z wariantami indeksu nośności i prędkości), na felgi 13″–22″.

Przyczepność na mokrym to klasa B–D zależnie od rozmiaru, efektywność paliwowa C–D, a zewnętrzny hałas toczenia 69–71 dB.

Etykieta zależy od rozmiaru. Według przyczepności na mokrym, potem efektywności paliwowej, potem hałasu, najlepiej oceniony rozmiar w sprzedaży to 215/70 R15 (Przyczepność na mokrej nawierzchni B · Efektywność paliwowa D · 70 dB), najsłabszy 195/55 R16 (Przyczepność na mokrej nawierzchni D · Efektywność paliwowa D · 71 dB).

Na rynku UE od: marzec 2021; najwcześniejszy zarejestrowany tydzień produkcji to 01/2019.

Przyczepność na mokrej nawierzchni
BCD
B 10% · C 75% · D 15%
Efektywność paliwowa
CD
C 40% · D 60%
Hałas toczenia69–71 dBmediana 71 dB
Rozmiary48felgi 13″–22″
Śnieg i lód—3PMSF brak · lód brak

Jak wypada w swoich rozmiarach

Porównaliśmy każdy rozmiar ze wszystkimi innymi oponami (opony letnie) o tym samym rozmiarze i klasie w EPREL (47 rozmiarów miało co najmniej czterech konkurentów). Rozmiar zalicza punkt, gdy jego etykieta jest co najmniej tak dobra jak u 75% z nich.

Przyczepność na mokrej nawierzchni11% porównanych rozmiarów
Efektywność paliwowa40% porównanych rozmiarów
Hałas toczenia15% porównanych rozmiarów

Słabsza strona: przyczepność na mokrej nawierzchni – tu większość konkurentów w tym samym rozmiarze wypada tak samo lub lepiej.

Co etykieta oznacza na drodze (195/65R15)

Przykład: rozmiar 195/65R15 na tle 947 innych w kategorii opony letnie zarejestrowanych w tym rozmiarze.

Hamowanie na mokrym od 80 km/h

≈41 m przy klasie C, najczęstszej w tym rozmiarze.

Efektywność paliwowa

Klasa C, najczęstsza w tym rozmiarze: brak różnicy względem typowej opony.

Hałas toczenia

71 dB przy medianie 71 dB w tym rozmiarze.

Szacunki na podstawie przedziałów klas z rozporządzenia (UE) 2020/740. Klasa to przedział, więc rzeczywista opona może leżeć w dowolnym jego miejscu. Każde 3 dB to dwa razy więcej energii akustycznej.

Wszystkie rozmiary (48)

Mała liczba pod każdą klasą to odsetek opon o tym samym rozmiarze i sezonie, którym ten rozmiar dorównuje lub które przewyższa („–”, gdy rozmiar ma mniej niż pięć opon).

RozmiarNośność / prędkośćMokraPaliwoHałasŚnieg / lódProdukcja od
Felgi 13″
155/70R1375TC71%C99%70 dBB69%—03/2019
165/70R1379TC74%C100%70 dBB73%—02/2019
175/70R1382HC72%C99%70 dBB73%—01/2019
Felgi 14″
165/70R1481HC62%C97%70 dBB70%—04/2019
175/65R1482HC62%C97%70 dBB71%—03/2019
175/70R1484HC65%C96%70 dBB74%—03/2019
185/60R1482HC62%C98%70 dBB72%—03/2019
185/65R1486HC64%C97%70 dBB71%—03/2019
185/70R1488HC68%C98%70 dBB75%—02/2019
195/70R1491HC68%C98%71 dBB62%—01/2019
Felgi 15″
175/65R1584HC56%C95%70 dBB72%—04/2019
185/55R1582VD6%D55%70 dBB73%—03/2019
185/60R1584HC55%C94%70 dBB73%—03/2019
185/65R1588HC52%C89%70 dBB74%—04/2019
195/45R1582VD9%D69%71 dBB59%—03/2019
195/50R1582VD9%D58%71 dBB61%—02/2019
195/55R1585VD6%D51%71 dBB59%—01/2019
195/60R1588HC52%C95%71 dBB57%—02/2019
195/65R1591HC50%C89%71 dBB58%—02/2019
205/50R1586VC54%D64%71 dBB54%—02/2019
205/55R1585VC63%D41%71 dBB50%—01/2019
205/60R1591HC52%C94%71 dBB63%—03/2019
205/65R1594HC53%C91%71 dBB64%—02/2019
215/60R1594HC52%D57%69 dBB90%—01/2019
215/65R1596HC55%D28%70 dBB78%—04/2019
215/70R1598HB99%D42%70 dBB85%—03/2019
225/60R1596VB95%D36%70 dBB71%—01/2019
Felgi 16″
185/50R1681VD8%D67%70 dBB66%—04/2019
195/50R1684VD5%D41%71 dBB62%—03/2019
195/55R1687VD3%D28%71 dBB56%—03/2019
195/60R1689HC49%C87%71 dBB53%—03/2019
205/50R1687WC44%D47%71 dBB74%—02/2019
205/55R1694WC37%D25%71 dBB58%—01/2019
205/60R1692VC39%C80%71 dBB60%—03/2019
215/55R1697W XLC38%D23%71 dBB64%—02/2019
215/60R1695HB86%D20%70 dBB81%—04/2019
225/50R1692WC40%D44%71 dBB70%—02/2019
225/55R1699WC30%D21%71 dBB63%—01/2019
225/60R1698VB93%D26%70 dBB85%—03/2019
235/60R16100HB95%D32%70 dBB84%—02/2019
Felgi 17″
205/50R1793WC33%D24%71 dBB61%—03/2019
205/55R1795WC24%D13%71 dBB55%—03/2019
215/50R1795WC32%D22%71 dBB63%—04/2019
215/55R1798WC32%D19%71 dBB59%—02/2019
225/50R1798WC26%D21%71 dBB61%—03/2019
225/55R17101WC29%D16%71 dBB60%—01/2019
235/55R17103WC37%D21%71 dBB71%—04/2019
Felgi 22″
215/55R22103WC–D–71 dBB–—02/2019

Opony letnie z najlepszą etykietą w rozmiarze 195/65R15

Inne opony w sprzedaży w tym samym rozmiarze, według przyczepności na mokrym, potem hałasu, potem efektywności paliwowej.

Wszystkie opony 195/65 R15 według etykiety →

Pytania

Czy Satoya S-61 to cicha opona?

Deklarowany hałas toczenia wynosi od 69 dB do 71 dB (mediana 71 dB). W 15% porównywalnych rozmiarów jest co najmniej tak cicha jak trzy czwarte konkurentów w tym samym rozmiarze.

Jak Satoya S-61 radzi sobie na mokrej nawierzchni?

Klasa przyczepności na mokrym to B–D. W 11% porównanych rozmiarów to co najmniej tyle, co u trzech czwartych konkurentów w tym samym rozmiarze.

Czy Satoya S-61 nadaje się na śnieg?

Żaden rozmiar nie ma symbolu 3PMSF, więc opona nie ma certyfikatu na ciężkie warunki śnieżne. W krajach z obowiązkiem opon zimowych nie liczy się jako opona zimowa.

Kiedy pojawiła się Satoya S-61?

Jest na rynku UE od: marzec 2021. Najwcześniejszy zarejestrowany tydzień produkcji to 01/2019; kod DOT na boku opony pokazuje tydzień i rok Twojej opony.

Źródło: EPREL, rejestr Komisji Europejskiej do celów etykietowania energetycznego — 48 wpisów, dane z 23 października 2026. Dostawcy zaktualizowali 0 z tych wpisów od pierwszej publikacji. Wartości etykiety to deklaracje dostawcy.