Przejdź do treści
Letnie

Michelin E Primacy ST

Etykieta UE dla każdego rozmiaru: 18 rozmiarów – opona letnia na tle reszty rynku

Michelin E Primacy ST to opona letnia do samochodów osobowych. Dostawca zarejestrował ją w unijnej bazie produktów (EPREL) w 18 rozmiarach (31 wpisów z wariantami indeksu nośności i prędkości), na felgi 17″–21″.

Przyczepność na mokrym to klasa B we wszystkich rozmiarach, efektywność paliwowa A–B, a zewnętrzny hałas toczenia 67–72 dB.

Etykieta zależy od rozmiaru. Według przyczepności na mokrym, potem efektywności paliwowej, potem hałasu, najlepiej oceniony rozmiar w sprzedaży to 215/55 R17 (Przyczepność na mokrej nawierzchni B · Efektywność paliwowa A · 67 dB), najsłabszy 225/55 R18 (Przyczepność na mokrej nawierzchni B · Efektywność paliwowa B · 69 dB).

Na rynku UE od: maj 2021; najwcześniejszy zarejestrowany tydzień produkcji to 49/2019.

Przyczepność na mokrej nawierzchni
B
B 100%
Efektywność paliwowa
AB
A 97% · B 3%
Hałas toczenia67–72 dBmediana 70 dB
Rozmiary18felgi 17″–21″
Śnieg i lód—3PMSF brak · lód brak

Jak wypada w swoich rozmiarach

Porównaliśmy każdy rozmiar ze wszystkimi innymi oponami (opony letnie) o tym samym rozmiarze i klasie w EPREL (18 rozmiarów miało co najmniej czterech konkurentów). Rozmiar zalicza punkt, gdy jego etykieta jest co najmniej tak dobra jak u 75% z nich.

Przyczepność na mokrej nawierzchni22% porównanych rozmiarów
Efektywność paliwowa100% porównanych rozmiarów
Hałas toczenia83% porównanych rozmiarów

Mocna strona: efektywność paliwowa. Słabsza strona: przyczepność na mokrej nawierzchni – tu większość konkurentów w tym samym rozmiarze wypada tak samo lub lepiej.

Co etykieta oznacza na drodze (215/55R17)

Przykład: rozmiar 215/55R17 na tle 565 innych w kategorii opony letnie zarejestrowanych w tym rozmiarze.

Hamowanie na mokrym od 80 km/h

≈37 m przy klasie B, najczęstszej w tym rozmiarze.

Efektywność paliwowa

Klasa A wobec typowej C: ≈0,32 l/100 km mniej, czyli ok. 47 l mniej na 15 000 km w aucie o masie 1500 kg.

Hałas toczenia

67 dB przy medianie 71 dB w tym rozmiarze (ciszej o 4 dB).

Szacunki na podstawie przedziałów klas z rozporządzenia (UE) 2020/740. Klasa to przedział, więc rzeczywista opona może leżeć w dowolnym jego miejscu. Każde 3 dB to dwa razy więcej energii akustycznej.

Wszystkie rozmiary (18)

Mała liczba pod każdą klasą to odsetek opon o tym samym rozmiarze i sezonie, którym ten rozmiar dorównuje lub które przewyższa („–”, gdy rozmiar ma mniej niż pięć opon).

RozmiarNośność / prędkośćMokraPaliwoHałasŚnieg / lódProdukcja od
Felgi 17″
215/55R1794VB72%A100%67 dBA99%—02/2020
225/55R17101W XLB72%A100%70 dBB84%—49/2019
Felgi 18″
225/40R1892V XLB63%A100%70 dBB90%—09/2021
225/55R1898HB79%B92%69 dBB95%—06/2021
225/55R18102V XLB79%A100%70 dBB81%—48/2020
225/60R18104V XLB84%A100%70 dBB85%—27/2020
245/50R18104W XLB64%A100%70 dBB81%—34/2021
Felgi 19″
225/40R1993V XLB54%A100%70 dBB85%—09/2021
235/45R1999W XLB63%A100%70 dBB81%—18/2022
235/50R1999VB70%A100%69 dBB89%—50/2019
235/50R19103V XLB70%A100%70 dBB77%—18/2025
235/55R19101VB74%A100%69 dBB94%—16/2021
235/55R19105V XL · 105V XL · 105V XLB74%A100%70 dBB83%—35/2023
245/45R19102V XL · 102V XL · 102Y XLB64%A100%70 dBB83%—48/2022
255/50R19107V XL · 107V XLB72%A100%71 dBB84%—37/2023
255/55R19111V XLB77%A100%72 dBB69%—05/2025
Felgi 20″
245/45R20103V XLB65%A100%70 dBB84%—07/2026
245/50R20102V · 102VB80%A100%68 dBB100%—27/2024
245/50R20102WB80%A100%67 dBA100%—24/2022
245/50R20105V XLB80%A100%70 dBB89%—13/2025
255/45R20101VB53%A100%70 dBB89%—02/2021
255/45R20105V XL · 105V XLB53%A100%72 dBB51%—14/2022
Felgi 21″
255/40 R21102W XLB37%A100%71 dBB60%—45/2023
275/45R21110V XLB52%A100%72 dBB58%—48/2021

Opony letnie z najlepszą etykietą w rozmiarze 215/55R17

Inne opony w sprzedaży w tym samym rozmiarze, według przyczepności na mokrym, potem hałasu, potem efektywności paliwowej.

Wszystkie opony 215/55 R17 według etykiety →

Pytania

Czy Michelin E Primacy ST to cicha opona?

Deklarowany hałas toczenia wynosi od 67 dB do 72 dB (mediana 70 dB). W 83% porównywalnych rozmiarów jest co najmniej tak cicha jak trzy czwarte konkurentów w tym samym rozmiarze.

Jak Michelin E Primacy ST radzi sobie na mokrej nawierzchni?

Klasa przyczepności na mokrym to B. W 22% porównanych rozmiarów to co najmniej tyle, co u trzech czwartych konkurentów w tym samym rozmiarze.

Czy Michelin E Primacy ST nadaje się na śnieg?

Żaden rozmiar nie ma symbolu 3PMSF, więc opona nie ma certyfikatu na ciężkie warunki śnieżne. W krajach z obowiązkiem opon zimowych nie liczy się jako opona zimowa.

Kiedy pojawiła się Michelin E Primacy ST?

Jest na rynku UE od: maj 2021. Najwcześniejszy zarejestrowany tydzień produkcji to 49/2019; kod DOT na boku opony pokazuje tydzień i rok Twojej opony.

Więcej opon Michelin

Źródło: EPREL, rejestr Komisji Europejskiej do celów etykietowania energetycznego — 31 wpisów, dane z 25 października 2026. Dostawcy zaktualizowali 1 z tych wpisów od pierwszej publikacji. Wartości etykiety to deklaracje dostawcy.