Przejdź do treści
Opona zimowa

Freedom Drive Snow Grip

Etykieta UE dla każdego rozmiaru: 27 rozmiarów – opona zimowa na tle reszty rynku

Freedom Drive Snow Grip to opona zimowa do samochodów osobowych. Dostawca zarejestrował ją w unijnej bazie produktów (EPREL) w 27 rozmiarach (27 wpisów z wariantami indeksu nośności i prędkości), na felgi 15″–20″.

Przyczepność na mokrym to klasa B–C zależnie od rozmiaru, efektywność paliwowa C–D, a zewnętrzny hałas toczenia 70–72 dB. Każdy rozmiar ma symbol 3PMSF (trzy szczyty górskie i płatek śniegu), przyznawany oponom przebadanym w ciężkich warunkach śnieżnych.

Etykieta zależy od rozmiaru. Według przyczepności na mokrym, potem efektywności paliwowej, potem hałasu, najlepiej oceniony rozmiar w sprzedaży to 265/70 R16 (Przyczepność na mokrej nawierzchni B · Efektywność paliwowa C · 71 dB), najsłabszy 245/45 R18 (Przyczepność na mokrej nawierzchni C · Efektywność paliwowa D · 71 dB).

Na rynku UE od: czerwiec 2025; najwcześniejszy zarejestrowany tydzień produkcji to 20/2025.

Przyczepność na mokrej nawierzchni
BC
B 11% · C 89%
Efektywność paliwowa
CD
C 11% · D 89%
Hałas toczenia70–72 dBmediana 71 dB
Rozmiary27felgi 15″–20″
Śnieg i lód3PMSF ✓3PMSF wszystkie rozmiary · lód brak

Jak wypada w swoich rozmiarach

Porównaliśmy każdy rozmiar ze wszystkimi innymi oponami (opony zimowe i z 3PMSF) o tym samym rozmiarze i klasie w EPREL (27 rozmiarów miało co najmniej czterech konkurentów). Rozmiar zalicza punkt, gdy jego etykieta jest co najmniej tak dobra jak u 75% z nich.

Przyczepność na mokrej nawierzchni67% porównanych rozmiarów
Efektywność paliwowa11% porównanych rozmiarów
Hałas toczenia100% porównanych rozmiarów

Mocna strona: hałas toczenia. Słabsza strona: efektywność paliwowa – tu większość konkurentów w tym samym rozmiarze wypada tak samo lub lepiej.

Co etykieta oznacza na drodze (205/55R16)

Przykład: rozmiar 205/55R16 na tle 839 innych w kategorii opony zimowe i z 3PMSF zarejestrowanych w tym rozmiarze.

Hamowanie na mokrym od 80 km/h

≈41 m przy klasie C, najczęstszej w tym rozmiarze.

Efektywność paliwowa

Klasa D wobec typowej C: ≈0,18 l/100 km więcej, czyli ok. 28 l więcej na 15 000 km w aucie o masie 1500 kg.

Hałas toczenia

70 dB przy medianie 72 dB w tym rozmiarze (ciszej o 2 dB).

Szacunki na podstawie przedziałów klas z rozporządzenia (UE) 2020/740. Klasa to przedział, więc rzeczywista opona może leżeć w dowolnym jego miejscu. Każde 3 dB to dwa razy więcej energii akustycznej.

Wszystkie rozmiary (27)

Mała liczba pod każdą klasą to odsetek opon o tym samym rozmiarze i sezonie, którym ten rozmiar dorównuje lub które przewyższa („–”, gdy rozmiar ma mniej niż pięć opon).

RozmiarNośność / prędkośćMokraPaliwoHałasŚnieg / lódProdukcja od
Felgi 15″
185/65R1588QC79%D65%70 dBB80%3PMSF20/2025
195/65R1591QC77%D55%70 dBB84%3PMSF20/2025
205/65R1594QC84%D59%70 dBB86%3PMSF20/2025
205/70R1596QC89%D66%70 dBB90%3PMSF20/2025
Felgi 16″
205/55R1691SC73%D52%70 dBB85%3PMSF20/2025
205/60R1692QC74%D52%70 dBB86%3PMSF20/2025
205/65R1695QC85%D54%70 dBB89%3PMSF20/2025
215/60R1699Q XLC77%D48%71 dBB77%3PMSF20/2025
215/70R16100QC79%D56%71 dBB81%3PMSF20/2025
225/55R1699Q XLC75%D54%71 dBB80%3PMSF20/2025
265/70R16112SB100%C96%71 dBB89%3PMSF20/2025
Felgi 17″
205/50R1789TC74%D57%70 dBB89%3PMSF20/2025
215/50R1795S XLC77%D51%71 dBB78%3PMSF20/2025
215/55R1794SC76%D48%71 dBB77%3PMSF20/2025
215/60R1796SC76%D48%71 dBB80%3PMSF20/2025
225/45R1791TC71%D58%70 dBB91%3PMSF20/2025
225/55R1797SC75%D46%71 dBB81%3PMSF20/2025
225/60R17103S XLC78%D46%71 dBB81%3PMSF20/2025
225/65R17102SC79%D46%71 dBB83%3PMSF20/2025
265/65R17112SB99%D45%72 dBB86%3PMSF20/2025
Felgi 18″
225/60R18104S XLC78%D38%71 dBB80%3PMSF20/2025
235/45R1894TC72%D45%71 dBB77%3PMSF20/2025
235/55R18104S XLC74%D39%71 dBB83%3PMSF20/2025
245/45R18100S XLC73%D49%71 dBB83%3PMSF20/2025
265/60R18114S XLB98%D43%72 dBB88%3PMSF20/2025
Felgi 20″
245/50R20102HC86%C93%70 dBB91%3PMSF20/2025
255/45R20101HC73%C92%71 dBB86%3PMSF20/2025

Opony zimowe i z 3PMSF z najlepszą etykietą w rozmiarze 205/55R16

Inne opony w sprzedaży w tym samym rozmiarze, według przyczepności na mokrym, potem hałasu, potem efektywności paliwowej.

Wszystkie opony 205/55 R16 według etykiety →

Pytania

Czy Freedom Drive Snow Grip to cicha opona?

Deklarowany hałas toczenia wynosi od 70 dB do 72 dB (mediana 71 dB). W 100% porównywalnych rozmiarów jest co najmniej tak cicha jak trzy czwarte konkurentów w tym samym rozmiarze.

Jak Freedom Drive Snow Grip radzi sobie na mokrej nawierzchni?

Klasa przyczepności na mokrym to B–C. W 67% porównanych rozmiarów to co najmniej tyle, co u trzech czwartych konkurentów w tym samym rozmiarze.

Czy Freedom Drive Snow Grip nadaje się na śnieg?

27 z 27 wpisów ma symbol 3PMSF, co oznacza zaliczony unijny test w ciężkich warunkach śnieżnych. Sprawdź dokładny rozmiar w tabeli.

Kiedy pojawiła się Freedom Drive Snow Grip?

Jest na rynku UE od: czerwiec 2025. Najwcześniejszy zarejestrowany tydzień produkcji to 20/2025; kod DOT na boku opony pokazuje tydzień i rok Twojej opony.

Więcej opon Freedom Drive

Źródło: EPREL, rejestr Komisji Europejskiej do celów etykietowania energetycznego — 27 wpisów, dane z 25 października 2026. Dostawcy zaktualizowali 0 z tych wpisów od pierwszej publikacji. Wartości etykiety to deklaracje dostawcy.