Przejdź do treści
Letnie

Freedom Drive Cross Motion

Etykieta UE dla każdego rozmiaru: 27 rozmiarów – opona letnia na tle reszty rynku

Freedom Drive Cross Motion to opona letnia do samochodów osobowych. Dostawca zarejestrował ją w unijnej bazie produktów (EPREL) w 27 rozmiarach (27 wpisów z wariantami indeksu nośności i prędkości), na felgi 16″–20″.

Przyczepność na mokrym to klasa B we wszystkich rozmiarach, efektywność paliwowa B, a zewnętrzny hałas toczenia 69–77 dB.

Na rynku UE od: wrzesień 2026; najwcześniejszy zarejestrowany tydzień produkcji to 40/2026.

Przyczepność na mokrej nawierzchni
B
B 100%
Efektywność paliwowa
B
B 100%
Hałas toczenia69–77 dBmediana 73 dB
Rozmiary27felgi 16″–20″
Śnieg i lód—3PMSF brak · lód brak

Jak wypada w swoich rozmiarach

Porównaliśmy każdy rozmiar ze wszystkimi innymi oponami (opony letnie) o tym samym rozmiarze i klasie w EPREL (27 rozmiarów miało co najmniej czterech konkurentów). Rozmiar zalicza punkt, gdy jego etykieta jest co najmniej tak dobra jak u 75% z nich.

Przyczepność na mokrej nawierzchni96% porównanych rozmiarów
Efektywność paliwowa100% porównanych rozmiarów
Hałas toczenia33% porównanych rozmiarów

Mocna strona: efektywność paliwowa.

Co etykieta oznacza na drodze (215/60R17)

Przykład: rozmiar 215/60R17 na tle 762 innych w kategorii opony letnie zarejestrowanych w tym rozmiarze.

Hamowanie na mokrym od 80 km/h

≈37 m przy klasie B, najczęstszej w tym rozmiarze.

Efektywność paliwowa

Klasa B wobec typowej C: ≈0,16 l/100 km mniej, czyli ok. 25 l mniej na 15 000 km w aucie o masie 1500 kg.

Hałas toczenia

76 dB przy medianie 71 dB w tym rozmiarze (głośniej o 5 dB).

Szacunki na podstawie przedziałów klas z rozporządzenia (UE) 2020/740. Klasa to przedział, więc rzeczywista opona może leżeć w dowolnym jego miejscu. Każde 3 dB to dwa razy więcej energii akustycznej.

Wszystkie rozmiary (27)

Mała liczba pod każdą klasą to odsetek opon o tym samym rozmiarze i sezonie, którym ten rozmiar dorównuje lub które przewyższa („–”, gdy rozmiar ma mniej niż pięć opon).

RozmiarNośność / prędkośćMokraPaliwoHałasŚnieg / lódProdukcja od
Felgi 16″
215/70R16100H XLB92%B100%70 dBA86%—40/2026
225/70R16103H XLB97%B100%71 dBA80%—40/2026
235/60R16100VB95%B100%69 dBA94%—40/2026
235/70R16106H XLB98%B100%72 dBA7%—40/2026
245/70R16107H XLB96%B100%73 dBA2%—40/2026
255/70R16111H XLB97%B98%74 dBA0%—40/2026
265/70R16112H XLB97%B100%75 dBA0%—40/2026
Felgi 17″
215/60R1796H XLB85%B93%76 dBA0%—40/2026
225/60R1799V XLB86%B99%77 dBA0%—40/2026
225/65R17102VB89%B99%—A–—40/2026
235/60R17102V XLB92%B99%—A–—40/2026
235/65R17104HB89%B98%—A–—40/2026
245/65R17111HB95%B100%—A–—40/2026
265/65R17112HB94%B100%—A–—40/2026
265/70R17115H XLB98%B100%—A–—40/2026
Felgi 18″
225/60R18104VB84%B95%—A–—40/2026
235/60R18107VB83%B93%—A–—40/2026
265/60R18114HB91%B98%—A–—40/2026
265/65R18112TB97%B99%—A–—40/2026
275/65R18116TB96%B100%—A–—40/2026
Felgi 19″
225/55R1999VB78%B97%—A–—40/2026
235/50R1999VB70%B84%—A–—40/2026
235/55ZR19105WB81%B98%—A–—40/2026
Felgi 20″
265/50R20111V XLB87%B97%—A–—40/2026
275/55R20117VB97%B98%—A–—40/2026
275/60R20115HB96%B100%—A–—40/2026
285/50R20116VB92%B99%—A–—40/2026

Opony letnie z najlepszą etykietą w rozmiarze 215/60R17

Inne opony w sprzedaży w tym samym rozmiarze, według przyczepności na mokrym, potem hałasu, potem efektywności paliwowej.

Wszystkie opony 215/60 R17 według etykiety →

Pytania

Czy Freedom Drive Cross Motion to cicha opona?

Deklarowany hałas toczenia wynosi od 69 dB do 77 dB (mediana 73 dB). W 33% porównywalnych rozmiarów jest co najmniej tak cicha jak trzy czwarte konkurentów w tym samym rozmiarze.

Jak Freedom Drive Cross Motion radzi sobie na mokrej nawierzchni?

Klasa przyczepności na mokrym to B. W 96% porównanych rozmiarów to co najmniej tyle, co u trzech czwartych konkurentów w tym samym rozmiarze.

Czy Freedom Drive Cross Motion nadaje się na śnieg?

Żaden rozmiar nie ma symbolu 3PMSF, więc opona nie ma certyfikatu na ciężkie warunki śnieżne. W krajach z obowiązkiem opon zimowych nie liczy się jako opona zimowa.

Kiedy pojawiła się Freedom Drive Cross Motion?

Jest na rynku UE od: wrzesień 2026. Najwcześniejszy zarejestrowany tydzień produkcji to 40/2026; kod DOT na boku opony pokazuje tydzień i rok Twojej opony.

Więcej opon Freedom Drive

Źródło: EPREL, rejestr Komisji Europejskiej do celów etykietowania energetycznego — 27 wpisów, dane z 23 października 2026. Dostawcy zaktualizowali 0 z tych wpisów od pierwszej publikacji. Wartości etykiety to deklaracje dostawcy.