Przejdź do treści
Opona zimowa

Lassa Competus Winter 3

Etykieta UE dla każdego rozmiaru: 26 rozmiarów – opona zimowa na tle reszty rynku

Lassa Competus Winter 3 to opona zimowa do samochodów osobowych. Dostawca zarejestrował ją w unijnej bazie produktów (EPREL) w 26 rozmiarach (26 wpisów z wariantami indeksu nośności i prędkości), na felgi 16″–21″.

Przyczepność na mokrym to klasa B–C zależnie od rozmiaru, efektywność paliwowa C, a zewnętrzny hałas toczenia 71 dB. Każdy rozmiar ma symbol 3PMSF (trzy szczyty górskie i płatek śniegu), przyznawany oponom przebadanym w ciężkich warunkach śnieżnych.

Etykieta zależy od rozmiaru. Według przyczepności na mokrym, potem efektywności paliwowej, potem hałasu, najlepiej oceniony rozmiar w sprzedaży to 215/65 R16 (Przyczepność na mokrej nawierzchni B · Efektywność paliwowa C · 71 dB), najsłabszy 295/35 R21 (Przyczepność na mokrej nawierzchni C · Efektywność paliwowa C · 71 dB).

Na rynku UE od: czerwiec 2026; najwcześniejszy zarejestrowany tydzień produkcji to 24/2026.

Przyczepność na mokrej nawierzchni
BC
B 50% · C 50%
Efektywność paliwowa
C
C 100%
Hałas toczenia71 dBmediana 71 dB
Rozmiary26felgi 16″–21″
Śnieg i lód3PMSF ✓3PMSF wszystkie rozmiary · lód brak

Jak wypada w swoich rozmiarach

Porównaliśmy każdy rozmiar ze wszystkimi innymi oponami (opony zimowe i z 3PMSF) o tym samym rozmiarze i klasie w EPREL (26 rozmiarów miało co najmniej czterech konkurentów). Rozmiar zalicza punkt, gdy jego etykieta jest co najmniej tak dobra jak u 75% z nich.

Przyczepność na mokrej nawierzchni81% porównanych rozmiarów
Efektywność paliwowa100% porównanych rozmiarów
Hałas toczenia96% porównanych rozmiarów

Mocna strona: efektywność paliwowa.

Co etykieta oznacza na drodze (215/65R16)

Przykład: rozmiar 215/65R16 na tle 766 innych w kategorii opony zimowe i z 3PMSF zarejestrowanych w tym rozmiarze.

Hamowanie na mokrym od 80 km/h

≈37 m przy klasie B, wobec ≈41 m dla najczęstszej klasy w tym rozmiarze (C).

Efektywność paliwowa

Klasa C, najczęstsza w tym rozmiarze: brak różnicy względem typowej opony.

Hałas toczenia

71 dB przy medianie 72 dB w tym rozmiarze (ciszej o 1 dB).

Szacunki na podstawie przedziałów klas z rozporządzenia (UE) 2020/740. Klasa to przedział, więc rzeczywista opona może leżeć w dowolnym jego miejscu. Każde 3 dB to dwa razy więcej energii akustycznej.

Wszystkie rozmiary (26)

Mała liczba pod każdą klasą to odsetek opon o tym samym rozmiarze i sezonie, którym ten rozmiar dorównuje lub które przewyższa („–”, gdy rozmiar ma mniej niż pięć opon).

RozmiarNośność / prędkośćMokraPaliwoHałasŚnieg / lódProdukcja od
Felgi 16″
205/65R1695HC85%C96%71 dBB77%3PMSF24/2026
215/65R1698VB99%C94%71 dBB79%3PMSF24/2026
215/70R16100HC79%C98%71 dBB81%3PMSF24/2026
245/70R16111H XLC90%C96%71 dBB87%3PMSF24/2026
Felgi 17″
215/60R17100V XLB99%C94%71 dBB80%3PMSF33/2026
215/65R17103V XLB98%C92%71 dBB84%3PMSF43/2026
225/60R17103V XLC78%C94%71 dBB81%3PMSF43/2026
225/65R17106H XLC79%C93%71 dBB83%3PMSF41/2026
235/55R17103V XLC72%C93%71 dBB82%3PMSF37/2026
235/65R17108V XLC80%C93%71 dBB84%3PMSF42/2026
265/65R17116H XLC85%C92%71 dBB92%3PMSF41/2026
Felgi 18″
215/55R1899V XLB98%C96%71 dBB78%3PMSF37/2026
225/50R1899V XLC63%C95%71 dBB78%3PMSF39/2026
225/55R18102V XLB98%C92%71 dBB76%3PMSF37/2026
225/60R18104V XLB99%C94%71 dBB80%3PMSF37/2026
235/50R18101V XLC73%C96%71 dBB82%3PMSF41/2026
235/55R18104V XLB98%C90%71 dBB83%3PMSF42/2026
235/60R18107V XLC75%C90%71 dBB84%3PMSF41/2026
265/60R18114T XLC80%C89%71 dBB92%3PMSF43/2026
Felgi 19″
225/45R1996V XLB97%C97%71 dBB72%3PMSF42/2026
235/50R19103V XLB98%C90%71 dBB78%3PMSF36/2026
245/45R19102V XLB97%C94%71 dBB77%3PMSF37/2026
255/45R19104W XLB97%C91%71 dBB86%3PMSF32/2026
Felgi 20″
255/45R20105V XLB96%C92%71 dBB86%3PMSF24/2026
275/45R20110H XLB96%C90%71 dBB89%3PMSF24/2026
Felgi 21″
295/35R21107V XLC72%C96%71 dBA94%3PMSF24/2026

Opony zimowe i z 3PMSF z najlepszą etykietą w rozmiarze 215/65R16

Inne opony w sprzedaży w tym samym rozmiarze, według przyczepności na mokrym, potem hałasu, potem efektywności paliwowej.

Wszystkie opony 215/65 R16 według etykiety →

Pytania

Czy Lassa Competus Winter 3 to cicha opona?

Deklarowany hałas toczenia wynosi 71 dB w każdym rozmiarze. W 96% porównywalnych rozmiarów jest co najmniej tak cicha jak trzy czwarte konkurentów w tym samym rozmiarze.

Jak Lassa Competus Winter 3 radzi sobie na mokrej nawierzchni?

Klasa przyczepności na mokrym to B–C. W 81% porównanych rozmiarów to co najmniej tyle, co u trzech czwartych konkurentów w tym samym rozmiarze.

Czy Lassa Competus Winter 3 nadaje się na śnieg?

26 z 26 wpisów ma symbol 3PMSF, co oznacza zaliczony unijny test w ciężkich warunkach śnieżnych. Sprawdź dokładny rozmiar w tabeli.

Kiedy pojawiła się Lassa Competus Winter 3?

Jest na rynku UE od: czerwiec 2026. Najwcześniejszy zarejestrowany tydzień produkcji to 24/2026; kod DOT na boku opony pokazuje tydzień i rok Twojej opony.

Więcej opon Lassa

Źródło: EPREL, rejestr Komisji Europejskiej do celów etykietowania energetycznego — 26 wpisów, dane z 23 października 2026. Dostawcy zaktualizowali 0 z tych wpisów od pierwszej publikacji. Wartości etykiety to deklaracje dostawcy.