Przejdź do treści
Letnie

Viago Movera Plus

Etykieta UE dla każdego rozmiaru: 45 rozmiarów – opona letnia na tle reszty rynku

Viago Movera Plus to opona letnia do samochodów osobowych. Dostawca zarejestrował ją w unijnej bazie produktów (EPREL) w 45 rozmiarach (45 wpisów z wariantami indeksu nośności i prędkości), na felgi 16″–20″.

Przyczepność na mokrym to klasa B we wszystkich rozmiarach, efektywność paliwowa C–D, a zewnętrzny hałas toczenia 71–72 dB.

Etykieta zależy od rozmiaru. Według przyczepności na mokrym, potem efektywności paliwowej, potem hałasu, najlepiej oceniony rozmiar w sprzedaży to 205/55 ZR17 (Przyczepność na mokrej nawierzchni B · Efektywność paliwowa C · 71 dB), najsłabszy 255/35 ZR19 (Przyczepność na mokrej nawierzchni B · Efektywność paliwowa D · 71 dB).

Na rynku UE od: marzec 2026; najwcześniejszy zarejestrowany tydzień produkcji to 14/2026.

Przyczepność na mokrej nawierzchni
B
B 100%
Efektywność paliwowa
CD
C 38% · D 62%
Hałas toczenia71–72 dBmediana 71 dB
Rozmiary45felgi 16″–20″
Śnieg i lód—3PMSF brak · lód brak

Jak wypada w swoich rozmiarach

Porównaliśmy każdy rozmiar ze wszystkimi innymi oponami (opony letnie) o tym samym rozmiarze i klasie w EPREL (45 rozmiarów miało co najmniej czterech konkurentów). Rozmiar zalicza punkt, gdy jego etykieta jest co najmniej tak dobra jak u 75% z nich.

Przyczepność na mokrej nawierzchni89% porównanych rozmiarów
Efektywność paliwowa38% porównanych rozmiarów
Hałas toczenia29% porównanych rozmiarów

Mocna strona: przyczepność na mokrej nawierzchni.

Co etykieta oznacza na drodze (225/45ZR17)

Przykład: rozmiar 225/45ZR17 na tle 532 innych w kategorii opony letnie zarejestrowanych w tym rozmiarze.

Hamowanie na mokrym od 80 km/h

≈37 m przy klasie B, najczęstszej w tym rozmiarze.

Efektywność paliwowa

Klasa D wobec typowej C: ≈0,18 l/100 km więcej, czyli ok. 28 l więcej na 15 000 km w aucie o masie 1500 kg.

Hałas toczenia

71 dB przy medianie 71 dB w tym rozmiarze.

Szacunki na podstawie przedziałów klas z rozporządzenia (UE) 2020/740. Klasa to przedział, więc rzeczywista opona może leżeć w dowolnym jego miejscu. Każde 3 dB to dwa razy więcej energii akustycznej.

Wszystkie rozmiary (45)

Mała liczba pod każdą klasą to odsetek opon o tym samym rozmiarze i sezonie, którym ten rozmiar dorównuje lub które przewyższa („–”, gdy rozmiar ma mniej niż pięć opon).

RozmiarNośność / prędkośćMokraPaliwoHałasŚnieg / lódProdukcja od
Felgi 16″
205/45R1687Y XLB77%D53%71 dBB64%—14/2026
215/55ZR1697W XLB94%D18%71 dBB72%—14/2026
225/55ZR1699W XLB91%D22%71 dBB71%—14/2026
Felgi 17″
205/40ZR1784Y XLB90%D52%71 dBB74%—14/2026
205/45ZR1788W XLB88%D39%71 dBB73%—14/2026
205/50ZR1793W XLB86%D25%71 dBB75%—14/2026
205/55ZR1795W XLB91%C90%71 dBB67%—14/2026
215/40ZR1787Y XLB88%D47%71 dBB72%—14/2026
215/45ZR1791Y XLB89%D34%71 dBB75%—14/2026
215/50R1795W XLB75%D22%71 dBB63%—14/2026
215/55ZR1798W XLB87%D17%71 dBB74%—14/2026
225/45ZR1794Y XLB85%D32%71 dBB73%—14/2026
225/50ZR1798W XLB85%D17%71 dBB75%—14/2026
225/55ZR17101W XLB85%D16%71 dBB72%—14/2026
235/45ZR1797Y XLB87%D25%71 dBB73%—14/2026
235/55ZR17103W XLB90%C79%71 dBB74%—14/2026
245/40ZR1795Y XLB89%C95%71 dBB75%—14/2026
245/45ZR1799Y XLB85%C90%71 dBB77%—14/2026
Felgi 18″
205/40ZR1886Y XLB79%D46%71 dBB74%—14/2026
215/45ZR1893Y XLB87%C90%71 dBB70%—14/2026
225/40ZR1892Y XLB86%D39%71 dBB75%—14/2026
225/45ZR1895Y XLB82%D22%71 dBB76%—14/2026
225/50ZR1899Y XLB86%D13%71 dBB71%—14/2026
225/55R1898VB79%D16%71 dBB63%—14/2026
235/40ZR1895Y XLB84%D33%71 dBB75%—14/2026
235/45R1898Y XLB60%D13%71 dBB63%—14/2026
235/50ZR18101Y XLB89%C90%71 dBB77%—14/2026
245/40ZR1897Y XLB83%D29%71 dBB78%—14/2026
245/45ZR18100Y XLB83%C88%71 dBB78%—14/2026
255/40ZR1899Y XLB81%C91%72 dBB63%—14/2026
255/45ZR18103Y XLB85%C88%72 dBB68%—14/2026
Felgi 19″
225/40ZR1993Y XLB79%D32%71 dBB70%—14/2026
235/35ZR1991Y XLB81%D47%71 dBB74%—14/2026
235/40R1996Y XLB57%D19%71 dBB66%—14/2026
235/45ZR1999Y XLB81%C87%71 dBB67%—14/2026
245/35ZR1993Y XLB77%D44%71 dBB73%—14/2026
245/40ZR1998Y XLB82%D27%71 dBB78%—14/2026
245/45ZR19102Y XLB83%C84%71 dBB75%—14/2026
255/35ZR1996Y XLB77%D33%71 dBB85%—14/2026
255/40R19100Y XLB60%C76%72 dBB61%—14/2026
Felgi 20″
245/45ZR20103Y XLB83%C84%71 dBB76%—14/2026
255/40ZR20101Y XLB70%C82%72 dBB62%—14/2026
255/45ZR20105Y XLB77%C82%72 dBB66%—14/2026
275/40ZR20106Y XLB78%C86%72 dBB75%—14/2026
275/45ZR20110Y XLB77%C84%72 dBB73%—14/2026

Opony letnie z najlepszą etykietą w rozmiarze 225/45ZR17

Inne opony w sprzedaży w tym samym rozmiarze, według przyczepności na mokrym, potem hałasu, potem efektywności paliwowej.

Wszystkie opony 225/45 ZR17 według etykiety →

Pytania

Czy Viago Movera Plus to cicha opona?

Deklarowany hałas toczenia wynosi od 71 dB do 72 dB (mediana 71 dB). W 29% porównywalnych rozmiarów jest co najmniej tak cicha jak trzy czwarte konkurentów w tym samym rozmiarze.

Jak Viago Movera Plus radzi sobie na mokrej nawierzchni?

Klasa przyczepności na mokrym to B. W 89% porównanych rozmiarów to co najmniej tyle, co u trzech czwartych konkurentów w tym samym rozmiarze.

Czy Viago Movera Plus nadaje się na śnieg?

Żaden rozmiar nie ma symbolu 3PMSF, więc opona nie ma certyfikatu na ciężkie warunki śnieżne. W krajach z obowiązkiem opon zimowych nie liczy się jako opona zimowa.

Kiedy pojawiła się Viago Movera Plus?

Jest na rynku UE od: marzec 2026. Najwcześniejszy zarejestrowany tydzień produkcji to 14/2026; kod DOT na boku opony pokazuje tydzień i rok Twojej opony.

Więcej opon Viago

Źródło: EPREL, rejestr Komisji Europejskiej do celów etykietowania energetycznego — 45 wpisów, dane z 23 października 2026. Dostawcy zaktualizowali 0 z tych wpisów od pierwszej publikacji. Wartości etykiety to deklaracje dostawcy.