Przejdź do treści
Letnie

Michelin E Primacy * MO

Etykieta UE dla każdego rozmiaru: 8 rozmiarów – opona letnia na tle reszty rynku

Michelin E Primacy * MO to opona letnia do samochodów osobowych. Dostawca zarejestrował ją w unijnej bazie produktów (EPREL) w 8 rozmiarach (11 wpisów z wariantami indeksu nośności i prędkości), na felgi 18″–20″.

Przyczepność na mokrym to klasa B we wszystkich rozmiarach, efektywność paliwowa A, a zewnętrzny hałas toczenia 69–72 dB.

Na rynku UE od: czerwiec 2022; najwcześniejszy zarejestrowany tydzień produkcji to 30/2019.

Przyczepność na mokrej nawierzchni
B
B 100%
Efektywność paliwowa
A
A 100%
Hałas toczenia69–72 dBmediana 70 dB
Rozmiary8felgi 18″–20″
Śnieg i lód—3PMSF brak · lód brak

Jak wypada w swoich rozmiarach

Porównaliśmy każdy rozmiar ze wszystkimi innymi oponami (opony letnie) o tym samym rozmiarze i klasie w EPREL (8 rozmiarów miało co najmniej czterech konkurentów). Rozmiar zalicza punkt, gdy jego etykieta jest co najmniej tak dobra jak u 75% z nich.

Przyczepność na mokrej nawierzchni25% porównanych rozmiarów
Efektywność paliwowa100% porównanych rozmiarów
Hałas toczenia63% porównanych rozmiarów

Mocna strona: efektywność paliwowa.

Co etykieta oznacza na drodze (235/60R18)

Przykład: rozmiar 235/60R18 na tle 725 innych w kategorii opony letnie zarejestrowanych w tym rozmiarze.

Hamowanie na mokrym od 80 km/h

≈37 m przy klasie B, wobec ≈41 m dla najczęstszej klasy w tym rozmiarze (C).

Efektywność paliwowa

Klasa A wobec typowej C: ≈0,32 l/100 km mniej, czyli ok. 47 l mniej na 15 000 km w aucie o masie 1500 kg.

Hałas toczenia

69 dB przy medianie 71 dB w tym rozmiarze (ciszej o 2 dB).

Szacunki na podstawie przedziałów klas z rozporządzenia (UE) 2020/740. Klasa to przedział, więc rzeczywista opona może leżeć w dowolnym jego miejscu. Każde 3 dB to dwa razy więcej energii akustycznej.

Wszystkie rozmiary (8)

Mała liczba pod każdą klasą to odsetek opon o tym samym rozmiarze i sezonie, którym ten rozmiar dorównuje lub które przewyższa („–”, gdy rozmiar ma mniej niż pięć opon).

RozmiarNośność / prędkośćMokraPaliwoHałasŚnieg / lódProdukcja od
Felgi 18″
235/55R18104T XLB80%A100%70 dBB86%—52/2021
235/60R18103WB83%A100%69 dBB96%—30/2019
Felgi 19″
235/55R19105W XLB73%A100%70 dBB83%—40/2019
245/45R19102Y XL · 102Y XLB64%A100%70 dBB83%—45/2019
275/40R19105Y XLB64%A100%72 dBB49%—49/2019
Felgi 20″
245/40R2099Y XL · 99Y XLB59%A100%70 dBB83%—18/2020
275/35R20102Y XL · 102Y XLB53%A100%72 dBB70%—18/2020
275/50R20113W XLB63%A100%72 dBB51%—40/2022

Opony letnie z najlepszą etykietą w rozmiarze 235/60R18

Inne opony w sprzedaży w tym samym rozmiarze, według przyczepności na mokrym, potem hałasu, potem efektywności paliwowej.

Wszystkie opony 235/60 R18 według etykiety →

Pytania

Czy Michelin E Primacy * MO to cicha opona?

Deklarowany hałas toczenia wynosi od 69 dB do 72 dB (mediana 70 dB). W 63% porównywalnych rozmiarów jest co najmniej tak cicha jak trzy czwarte konkurentów w tym samym rozmiarze.

Jak Michelin E Primacy * MO radzi sobie na mokrej nawierzchni?

Klasa przyczepności na mokrym to B. W 25% porównanych rozmiarów to co najmniej tyle, co u trzech czwartych konkurentów w tym samym rozmiarze.

Czy Michelin E Primacy * MO nadaje się na śnieg?

Żaden rozmiar nie ma symbolu 3PMSF, więc opona nie ma certyfikatu na ciężkie warunki śnieżne. W krajach z obowiązkiem opon zimowych nie liczy się jako opona zimowa.

Kiedy pojawiła się Michelin E Primacy * MO?

Jest na rynku UE od: czerwiec 2022. Najwcześniejszy zarejestrowany tydzień produkcji to 30/2019; kod DOT na boku opony pokazuje tydzień i rok Twojej opony.

Więcej opon Michelin

Źródło: EPREL, rejestr Komisji Europejskiej do celów etykietowania energetycznego — 11 wpisów, dane z 23 października 2026. Dostawcy zaktualizowali 0 z tych wpisów od pierwszej publikacji. Wartości etykiety to deklaracje dostawcy.