Przejdź do treści
Letnie

Eldorado Turbostar A/T

Etykieta UE dla każdego rozmiaru: 19 rozmiarów – opona letnia na tle reszty rynku

Eldorado Turbostar A/T to opona letnia do samochodów osobowych, dostawczych i lekkich ciężarówek. Dostawca zarejestrował ją w unijnej bazie produktów (EPREL) w 19 rozmiarach (19 wpisów z wariantami indeksu nośności i prędkości), na felgi 15″–18″.

Przyczepność na mokrym to klasa B–C zależnie od rozmiaru, efektywność paliwowa C–D, a zewnętrzny hałas toczenia 71–73 dB.

Na rynku UE od: listopad 2020; najwcześniejszy zarejestrowany tydzień produkcji to 46/2020.

Przyczepność na mokrej nawierzchni
BC
B 32% · C 68%
Efektywność paliwowa
CD
C 32% · D 68%
Hałas toczenia71–73 dBmediana 72 dB
Rozmiary19felgi 15″–18″
Śnieg i lód—3PMSF brak · lód brak

Jak wypada w swoich rozmiarach

Porównaliśmy każdy rozmiar ze wszystkimi innymi oponami (opony letnie) o tym samym rozmiarze i klasie w EPREL (19 rozmiarów miało co najmniej czterech konkurentów). Rozmiar zalicza punkt, gdy jego etykieta jest co najmniej tak dobra jak u 75% z nich.

Przyczepność na mokrej nawierzchni90% porównanych rozmiarów
Efektywność paliwowa32% porównanych rozmiarów
Hałas toczenia53% porównanych rozmiarów

Mocna strona: przyczepność na mokrej nawierzchni.

Co etykieta oznacza na drodze (235/65R17)

Przykład: rozmiar 235/65R17 na tle 644 innych w kategorii opony letnie zarejestrowanych w tym rozmiarze.

Hamowanie na mokrym od 80 km/h

≈41 m przy klasie C, najczęstszej w tym rozmiarze.

Efektywność paliwowa

Klasa D wobec typowej C: ≈0,18 l/100 km więcej, czyli ok. 28 l więcej na 15 000 km w aucie o masie 1500 kg.

Hałas toczenia

72 dB przy medianie 71 dB w tym rozmiarze (głośniej o 1 dB).

Szacunki na podstawie przedziałów klas z rozporządzenia (UE) 2020/740. Klasa to przedział, więc rzeczywista opona może leżeć w dowolnym jego miejscu. Każde 3 dB to dwa razy więcej energii akustycznej.

Wszystkie rozmiary (19)

Mała liczba pod każdą klasą to odsetek opon o tym samym rozmiarze i sezonie, którym ten rozmiar dorównuje lub które przewyższa („–”, gdy rozmiar ma mniej niż pięć opon).

RozmiarNośność / prędkośćMokraPaliwoHałasŚnieg / lódProdukcja od
Felgi 15″
31X10.50R15LTC2109SB100%C100%73 dBB6%—47/2020
215/75R15100TC79%D43%71 dBB88%—46/2020
235/75R15109S XLC83%D50%72 dBB40%—47/2020
Felgi 16″
205R16CC2110/108SB95%C98%73 dBB9%—12/2021
225/70R16103TC80%D40%71 dBB80%—47/2020
235/70R16106TC85%D47%71 dBB86%—47/2020
235/85R16LTC2120/116SB87%C100%73 dBB60%—12/2021
245/70R16111S XLC84%D42%72 dBB38%—47/2020
245/75R16111TC85%D53%71 dBB94%—47/2020
245/75R16LTC2120/116QB86%C100%73 dBB72%—47/2020
265/70R16112TC80%D44%72 dBB80%—47/2020
265/75R16116SC76%D47%72 dBB83%—47/2020
Felgi 17″
235/65R17108TC61%D26%72 dBB40%—12/2021
245/65R17107TC77%D34%71 dBB88%—12/2021
245/70R17LTC2119/116SB100%C100%73 dBB87%—47/2020
265/65R17112TC78%D38%72 dBB79%—47/2020
265/70R17115TC80%D38%72 dBB83%—47/2020
265/70R17LTC2121/118QB82%C100%73 dBB64%—50/2020
Felgi 18″
265/60R18110TC67%D29%72 dBB75%—47/2020

Opony letnie z najlepszą etykietą w rozmiarze 235/65R17

Inne opony w sprzedaży w tym samym rozmiarze, według przyczepności na mokrym, potem hałasu, potem efektywności paliwowej.

Wszystkie opony 235/65 R17 według etykiety →

Pytania

Czy Eldorado Turbostar A/T to cicha opona?

Deklarowany hałas toczenia wynosi od 71 dB do 73 dB (mediana 72 dB). W 53% porównywalnych rozmiarów jest co najmniej tak cicha jak trzy czwarte konkurentów w tym samym rozmiarze.

Jak Eldorado Turbostar A/T radzi sobie na mokrej nawierzchni?

Klasa przyczepności na mokrym to B–C. W 90% porównanych rozmiarów to co najmniej tyle, co u trzech czwartych konkurentów w tym samym rozmiarze.

Czy Eldorado Turbostar A/T nadaje się na śnieg?

Żaden rozmiar nie ma symbolu 3PMSF, więc opona nie ma certyfikatu na ciężkie warunki śnieżne. W krajach z obowiązkiem opon zimowych nie liczy się jako opona zimowa.

Kiedy pojawiła się Eldorado Turbostar A/T?

Jest na rynku UE od: listopad 2020. Najwcześniejszy zarejestrowany tydzień produkcji to 46/2020; kod DOT na boku opony pokazuje tydzień i rok Twojej opony.

Więcej opon Eldorado

Źródło: EPREL, rejestr Komisji Europejskiej do celów etykietowania energetycznego — 19 wpisów, dane z 25 października 2026. Dostawcy zaktualizowali 19 z tych wpisów od pierwszej publikacji. Wartości etykiety to deklaracje dostawcy.