Przejdź do treści
Letnie

Routeway Ecoblue RY22

Etykieta UE dla każdego rozmiaru: 21 rozmiarów – opona letnia na tle reszty rynku

Routeway Ecoblue RY22 to opona letnia do samochodów osobowych. Dostawca zarejestrował ją w unijnej bazie produktów (EPREL) w 21 rozmiarach (22 wpisy z wariantami indeksu nośności i prędkości), na felgi 13″–17″.

Przyczepność na mokrym to klasa B–C zależnie od rozmiaru, efektywność paliwowa D, a zewnętrzny hałas toczenia 70–71 dB.

Etykieta zależy od rozmiaru. Według przyczepności na mokrym, potem efektywności paliwowej, potem hałasu, najlepiej oceniony rozmiar w sprzedaży to 165/65 R13 (Przyczepność na mokrej nawierzchni B · Efektywność paliwowa D · 70 dB), najsłabszy 215/65 R16 (Przyczepność na mokrej nawierzchni C · Efektywność paliwowa D · 71 dB).

Na rynku UE od: maj 2021; najwcześniejszy zarejestrowany tydzień produkcji to 18/2021.

Przyczepność na mokrej nawierzchni
BC
B 86% · C 14%
Efektywność paliwowa
D
D 100%
Hałas toczenia70–71 dBmediana 71 dB
Rozmiary21felgi 13″–17″
Śnieg i lód—3PMSF brak · lód brak

Jak wypada w swoich rozmiarach

Porównaliśmy każdy rozmiar ze wszystkimi innymi oponami (opony letnie) o tym samym rozmiarze i klasie w EPREL (21 rozmiarów miało co najmniej czterech konkurentów). Rozmiar zalicza punkt, gdy jego etykieta jest co najmniej tak dobra jak u 75% z nich.

Przyczepność na mokrej nawierzchni81% porównanych rozmiarów
Efektywność paliwowa14% porównanych rozmiarów
Hałas toczenia10% porównanych rozmiarów

Mocna strona: przyczepność na mokrej nawierzchni. Słabsza strona: hałas toczenia – tu większość konkurentów w tym samym rozmiarze wypada tak samo lub lepiej.

Co etykieta oznacza na drodze (205/55R16)

Przykład: rozmiar 205/55R16 na tle 1043 innych w kategorii opony letnie zarejestrowanych w tym rozmiarze.

Hamowanie na mokrym od 80 km/h

≈37 m przy klasie B, najczęstszej w tym rozmiarze.

Efektywność paliwowa

Klasa D wobec typowej C: ≈0,18 l/100 km więcej, czyli ok. 28 l więcej na 15 000 km w aucie o masie 1500 kg.

Hałas toczenia

71 dB przy medianie 71 dB w tym rozmiarze.

Szacunki na podstawie przedziałów klas z rozporządzenia (UE) 2020/740. Klasa to przedział, więc rzeczywista opona może leżeć w dowolnym jego miejscu. Każde 3 dB to dwa razy więcej energii akustycznej.

Wszystkie rozmiary (21)

Mała liczba pod każdą klasą to odsetek opon o tym samym rozmiarze i sezonie, którym ten rozmiar dorównuje lub które przewyższa („–”, gdy rozmiar ma mniej niż pięć opon).

RozmiarNośność / prędkośćMokraPaliwoHałasŚnieg / lódProdukcja od
Felgi 13″
155/65R1373TC72%D83%70 dBB73%—01/2024
165/65R1377TB99%D75%70 dBB71%—18/2021
165/70R1379TB99%D72%70 dBB73%—18/2021
175/60R1377HB99%D77%70 dBB80%—18/2021
175/60R1377HC75%D77%70 dBB80%—01/2024
175/70R1382TB98%D63%70 dBB73%—18/2021
Felgi 14″
175/65R1482HB96%D55%70 dBB71%—18/2021
185/60R1482HB94%D60%70 dBB72%—18/2021
185/65R1486HB96%D53%70 dBB71%—18/2021
185/70R1488TB98%D44%70 dBB75%—18/2021
195/60R1486HB99%D69%71 dBB68%—18/2021
195/70R1491TB97%D45%71 dBB62%—18/2021
Felgi 15″
195/60R1588HB91%D40%71 dBB58%—18/2021
205/70R1596TB96%D42%71 dBB68%—18/2021
Felgi 16″
205/55R1691VB81%D25%71 dBB58%—18/2021
205/60R1692VB84%D20%71 dBB60%—18/2021
205/65R1695VB91%D27%71 dBB58%—18/2021
215/60R1695VB86%D20%71 dBB63%—18/2021
215/65R1698HC52%D27%71 dBB69%—21/2024
225/60R1698HB93%D26%71 dBB64%—18/2021
Felgi 17″
215/55R1794VB72%D19%71 dBB59%—18/2021
225/50R1794VB70%D21%71 dBB61%—18/2021

Opony letnie z najlepszą etykietą w rozmiarze 205/55R16

Inne opony w sprzedaży w tym samym rozmiarze, według przyczepności na mokrym, potem hałasu, potem efektywności paliwowej.

Wszystkie opony 205/55 R16 według etykiety →

Pytania

Czy Routeway Ecoblue RY22 to cicha opona?

Deklarowany hałas toczenia wynosi od 70 dB do 71 dB (mediana 71 dB). W 10% porównywalnych rozmiarów jest co najmniej tak cicha jak trzy czwarte konkurentów w tym samym rozmiarze.

Jak Routeway Ecoblue RY22 radzi sobie na mokrej nawierzchni?

Klasa przyczepności na mokrym to B–C. W 81% porównanych rozmiarów to co najmniej tyle, co u trzech czwartych konkurentów w tym samym rozmiarze.

Czy Routeway Ecoblue RY22 nadaje się na śnieg?

Żaden rozmiar nie ma symbolu 3PMSF, więc opona nie ma certyfikatu na ciężkie warunki śnieżne. W krajach z obowiązkiem opon zimowych nie liczy się jako opona zimowa.

Kiedy pojawiła się Routeway Ecoblue RY22?

Jest na rynku UE od: maj 2021. Najwcześniejszy zarejestrowany tydzień produkcji to 18/2021; kod DOT na boku opony pokazuje tydzień i rok Twojej opony.

Więcej opon Routeway

Źródło: EPREL, rejestr Komisji Europejskiej do celów etykietowania energetycznego — 22 wpisy, dane z 25 października 2026. Dostawcy zaktualizowali 21 z tych wpisów od pierwszej publikacji. Wartości etykiety to deklaracje dostawcy.