Przejdź do treści
Letnie

Routeway Ecoblue RY26

Etykieta UE dla każdego rozmiaru: 9 rozmiarów – opona letnia na tle reszty rynku

Routeway Ecoblue RY26 to opona letnia do samochodów osobowych. Dostawca zarejestrował ją w unijnej bazie produktów (EPREL) w 9 rozmiarach (10 wpisów z wariantami indeksu nośności i prędkości), na felgi 12″–16″.

Przyczepność na mokrym to klasa B–C zależnie od rozmiaru, efektywność paliwowa C, a zewnętrzny hałas toczenia 70–71 dB.

Etykieta zależy od rozmiaru. Według przyczepności na mokrym, potem efektywności paliwowej, potem hałasu, najlepiej oceniony rozmiar w sprzedaży to 145/70 R12 (Przyczepność na mokrej nawierzchni B · Efektywność paliwowa C · 70 dB), najsłabszy 165/50 R15 (Przyczepność na mokrej nawierzchni C · Efektywność paliwowa C · 70 dB).

Na rynku UE od: maj 2021; najwcześniejszy zarejestrowany tydzień produkcji to 18/2021.

Przyczepność na mokrej nawierzchni
BC
B 70% · C 30%
Efektywność paliwowa
C
C 100%
Hałas toczenia70–71 dBmediana 70 dB
Rozmiary9felgi 12″–16″
Śnieg i lód—3PMSF brak · lód brak

Jak wypada w swoich rozmiarach

Porównaliśmy każdy rozmiar ze wszystkimi innymi oponami (opony letnie) o tym samym rozmiarze i klasie w EPREL (9 rozmiarów miało co najmniej czterech konkurentów). Rozmiar zalicza punkt, gdy jego etykieta jest co najmniej tak dobra jak u 75% z nich.

Przyczepność na mokrej nawierzchni78% porównanych rozmiarów
Efektywność paliwowa100% porównanych rozmiarów
Hałas toczenia22% porównanych rozmiarów

Mocna strona: efektywność paliwowa. Słabsza strona: hałas toczenia – tu większość konkurentów w tym samym rozmiarze wypada tak samo lub lepiej.

Co etykieta oznacza na drodze (155/70R13)

Przykład: rozmiar 155/70R13 na tle 439 innych w kategorii opony letnie zarejestrowanych w tym rozmiarze.

Hamowanie na mokrym od 80 km/h

≈41 m przy klasie C, najczęstszej w tym rozmiarze.

Efektywność paliwowa

Klasa C wobec typowej D: ≈0,18 l/100 km mniej, czyli ok. 28 l mniej na 15 000 km w aucie o masie 1500 kg.

Hałas toczenia

70 dB przy medianie 70 dB w tym rozmiarze.

Szacunki na podstawie przedziałów klas z rozporządzenia (UE) 2020/740. Klasa to przedział, więc rzeczywista opona może leżeć w dowolnym jego miejscu. Każde 3 dB to dwa razy więcej energii akustycznej.

Wszystkie rozmiary (9)

Mała liczba pod każdą klasą to odsetek opon o tym samym rozmiarze i sezonie, którym ten rozmiar dorównuje lub które przewyższa („–”, gdy rozmiar ma mniej niż pięć opon).

RozmiarNośność / prędkośćMokraPaliwoHałasŚnieg / lódProdukcja od
Felgi 12″
145/70R1269TB100%C99%70 dBB70%—18/2021
Felgi 13″
155/70R1375TC71%C99%70 dBB69%—22/2024
185/70R1386TC76%C98%70 dBB80%—21/2024
Felgi 14″
155/55R1469HB100%C100%70 dBB89%—18/2021
165/55R1472HB98%C99%70 dBB73%—18/2021
Felgi 15″
165/50R1572VC64%C99%70 dBB73%—21/2024
165/55R1575VB97%C98%70 dBB70%—18/2021
Felgi 16″
165/40R1670V XL · 70V XLB100%C100%71 dBB47%—18/2021
165/45R1674V XLB100%C100%71 dBB50%—18/2021

Opony letnie z najlepszą etykietą w rozmiarze 155/70R13

Inne opony w sprzedaży w tym samym rozmiarze, według przyczepności na mokrym, potem hałasu, potem efektywności paliwowej.

Wszystkie opony 155/70 R13 według etykiety →

Pytania

Czy Routeway Ecoblue RY26 to cicha opona?

Deklarowany hałas toczenia wynosi od 70 dB do 71 dB (mediana 70 dB). W 22% porównywalnych rozmiarów jest co najmniej tak cicha jak trzy czwarte konkurentów w tym samym rozmiarze.

Jak Routeway Ecoblue RY26 radzi sobie na mokrej nawierzchni?

Klasa przyczepności na mokrym to B–C. W 78% porównanych rozmiarów to co najmniej tyle, co u trzech czwartych konkurentów w tym samym rozmiarze.

Czy Routeway Ecoblue RY26 nadaje się na śnieg?

Żaden rozmiar nie ma symbolu 3PMSF, więc opona nie ma certyfikatu na ciężkie warunki śnieżne. W krajach z obowiązkiem opon zimowych nie liczy się jako opona zimowa.

Kiedy pojawiła się Routeway Ecoblue RY26?

Jest na rynku UE od: maj 2021. Najwcześniejszy zarejestrowany tydzień produkcji to 18/2021; kod DOT na boku opony pokazuje tydzień i rok Twojej opony.

Więcej opon Routeway

Źródło: EPREL, rejestr Komisji Europejskiej do celów etykietowania energetycznego — 10 wpisów, dane z 25 października 2026. Dostawcy zaktualizowali 7 z tych wpisów od pierwszej publikacji. Wartości etykiety to deklaracje dostawcy.