Przejdź do treści
Opona zimowa

Michelin Pilot Alpin 5 SUV MO1

Etykieta UE dla każdego rozmiaru: 5 rozmiarów – opona zimowa na tle reszty rynku

Michelin Pilot Alpin 5 SUV MO1 to opona zimowa do samochodów osobowych. Dostawca zarejestrował ją w unijnej bazie produktów (EPREL) w 5 rozmiarach (5 wpisów z wariantami indeksu nośności i prędkości), na felgi 20″–22″.

Przyczepność na mokrym to klasa B–C zależnie od rozmiaru, efektywność paliwowa C, a zewnętrzny hałas toczenia 69–74 dB. Każdy rozmiar ma symbol 3PMSF (trzy szczyty górskie i płatek śniegu), przyznawany oponom przebadanym w ciężkich warunkach śnieżnych.

Etykieta zależy od rozmiaru. Według przyczepności na mokrym, potem efektywności paliwowej, potem hałasu, najlepiej oceniony rozmiar w sprzedaży to 275/50 R20 (Przyczepność na mokrej nawierzchni B · Efektywność paliwowa C · 69 dB), najsłabszy 285/45 R22 (Przyczepność na mokrej nawierzchni C · Efektywność paliwowa C · 74 dB).

Na rynku UE od: listopad 2016; najwcześniejszy zarejestrowany tydzień produkcji to 17/2016.

Przyczepność na mokrej nawierzchni
BC
B 20% · C 80%
Efektywność paliwowa
C
C 100%
Hałas toczenia69–74 dBmediana 72 dB
Rozmiary5felgi 20″–22″
Śnieg i lód3PMSF ✓3PMSF wszystkie rozmiary · lód brak

Jak wypada w swoich rozmiarach

Porównaliśmy każdy rozmiar ze wszystkimi innymi oponami (opony zimowe i z 3PMSF) o tym samym rozmiarze i klasie w EPREL (5 rozmiarów miało co najmniej czterech konkurentów). Rozmiar zalicza punkt, gdy jego etykieta jest co najmniej tak dobra jak u 75% z nich.

Przyczepność na mokrej nawierzchni40% porównanych rozmiarów
Efektywność paliwowa100% porównanych rozmiarów
Hałas toczenia60% porównanych rozmiarów

Mocna strona: efektywność paliwowa.

Co etykieta oznacza na drodze (275/50R20)

Przykład: rozmiar 275/50R20 na tle 150 innych w kategorii opony zimowe i z 3PMSF zarejestrowanych w tym rozmiarze.

Hamowanie na mokrym od 80 km/h

≈37 m przy klasie B, wobec ≈41 m dla najczęstszej klasy w tym rozmiarze (C).

Efektywność paliwowa

Klasa C, najczęstsza w tym rozmiarze: brak różnicy względem typowej opony.

Hałas toczenia

69 dB przy medianie 72 dB w tym rozmiarze (ciszej o 3 dB).

Szacunki na podstawie przedziałów klas z rozporządzenia (UE) 2020/740. Klasa to przedział, więc rzeczywista opona może leżeć w dowolnym jego miejscu. Każde 3 dB to dwa razy więcej energii akustycznej.

Wszystkie rozmiary (5)

Mała liczba pod każdą klasą to odsetek opon o tym samym rozmiarze i sezonie, którym ten rozmiar dorównuje lub które przewyższa („–”, gdy rozmiar ma mniej niż pięć opon).

RozmiarNośność / prędkośćMokraPaliwoHałasŚnieg / lódProdukcja od
Felgi 20″
265/45R20108V XLC68%C83%71 dBB80%3PMSF17/2016
275/50R20113V XLB98%C87%69 dBA100%3PMSF45/2016
295/40R20110V XLC58%C92%73 dBB72%3PMSF17/2016
Felgi 22″
285/45R22114V XLC76%C85%74 dBB53%3PMSF46/2023
325/40R22114VC69%C90%72 dBA90%3PMSF26/2023

Opony zimowe i z 3PMSF z najlepszą etykietą w rozmiarze 275/50R20

Inne opony w sprzedaży w tym samym rozmiarze, według przyczepności na mokrym, potem hałasu, potem efektywności paliwowej.

Wszystkie opony 275/50 R20 według etykiety →

Pytania

Czy Michelin Pilot Alpin 5 SUV MO1 to cicha opona?

Deklarowany hałas toczenia wynosi od 69 dB do 74 dB (mediana 72 dB). W 60% porównywalnych rozmiarów jest co najmniej tak cicha jak trzy czwarte konkurentów w tym samym rozmiarze.

Jak Michelin Pilot Alpin 5 SUV MO1 radzi sobie na mokrej nawierzchni?

Klasa przyczepności na mokrym to B–C. W 40% porównanych rozmiarów to co najmniej tyle, co u trzech czwartych konkurentów w tym samym rozmiarze.

Czy Michelin Pilot Alpin 5 SUV MO1 nadaje się na śnieg?

5 z 5 wpisów ma symbol 3PMSF, co oznacza zaliczony unijny test w ciężkich warunkach śnieżnych. Sprawdź dokładny rozmiar w tabeli.

Kiedy pojawiła się Michelin Pilot Alpin 5 SUV MO1?

Jest na rynku UE od: listopad 2016. Najwcześniejszy zarejestrowany tydzień produkcji to 17/2016; kod DOT na boku opony pokazuje tydzień i rok Twojej opony.

Więcej opon Michelin

Źródło: EPREL, rejestr Komisji Europejskiej do celów etykietowania energetycznego — 5 wpisów, dane z 26 października 2026. Dostawcy zaktualizowali 0 z tych wpisów od pierwszej publikacji. Wartości etykiety to deklaracje dostawcy.