Przejdź do treści
Letnie

Vizzoni VZ661

Etykieta UE dla każdego rozmiaru: 19 rozmiarów – opona letnia na tle reszty rynku

Vizzoni VZ661 to opona letnia do samochodów osobowych. Dostawca zarejestrował ją w unijnej bazie produktów (EPREL) w 19 rozmiarach (19 wpisów z wariantami indeksu nośności i prędkości), na felgi 16″–20″.

Przyczepność na mokrym to klasa C we wszystkich rozmiarach, efektywność paliwowa C–D, a zewnętrzny hałas toczenia 71–75 dB.

Etykieta zależy od rozmiaru. Według przyczepności na mokrym, potem efektywności paliwowej, potem hałasu, najlepiej oceniony rozmiar w sprzedaży to 235/65 R17 (Przyczepność na mokrej nawierzchni C · Efektywność paliwowa C · 72 dB), najsłabszy 285/65 R17 (Przyczepność na mokrej nawierzchni C · Efektywność paliwowa D · 74 dB).

Na rynku UE od: kwiecień 2021; najwcześniejszy zarejestrowany tydzień produkcji to 01/2020.

Przyczepność na mokrej nawierzchni
C
C 100%
Efektywność paliwowa
CD
C 32% · D 68%
Hałas toczenia71–75 dBmediana 72 dB
Rozmiary19felgi 16″–20″
Śnieg i lód—3PMSF brak · lód brak

Jak wypada w swoich rozmiarach

Porównaliśmy każdy rozmiar ze wszystkimi innymi oponami (opony letnie) o tym samym rozmiarze i klasie w EPREL (19 rozmiarów miało co najmniej czterech konkurentów). Rozmiar zalicza punkt, gdy jego etykieta jest co najmniej tak dobra jak u 75% z nich.

Przyczepność na mokrej nawierzchni58% porównanych rozmiarów
Efektywność paliwowa32% porównanych rozmiarów
Hałas toczenia47% porównanych rozmiarów

Mocna strona: przyczepność na mokrej nawierzchni.

Co etykieta oznacza na drodze (235/55R18)

Przykład: rozmiar 235/55R18 na tle 626 innych w kategorii opony letnie zarejestrowanych w tym rozmiarze.

Hamowanie na mokrym od 80 km/h

≈41 m przy klasie C, wobec ≈37 m dla najczęstszej klasy w tym rozmiarze (B).

Efektywność paliwowa

Klasa D wobec typowej C: ≈0,18 l/100 km więcej, czyli ok. 28 l więcej na 15 000 km w aucie o masie 1500 kg.

Hałas toczenia

72 dB przy medianie 71 dB w tym rozmiarze (głośniej o 1 dB).

Szacunki na podstawie przedziałów klas z rozporządzenia (UE) 2020/740. Klasa to przedział, więc rzeczywista opona może leżeć w dowolnym jego miejscu. Każde 3 dB to dwa razy więcej energii akustycznej.

Wszystkie rozmiary (19)

Mała liczba pod każdą klasą to odsetek opon o tym samym rozmiarze i sezonie, którym ten rozmiar dorównuje lub które przewyższa („–”, gdy rozmiar ma mniej niż pięć opon).

RozmiarNośność / prędkośćMokraPaliwoHałasŚnieg / lódProdukcja od
Felgi 16″
215/70R16100TC71%D36%71 dBB73%—01/2020
225/70R16103TC80%D40%71 dBB80%—01/2020
235/60R16100HC59%D32%71 dBB69%—01/2020
235/70R16106TC85%D47%71 dBB86%—01/2020
245/70R16107TC84%D42%71 dBB89%—01/2020
255/70R16111TC84%D49%72 dBB82%—01/2020
265/70R16112TC80%D44%72 dBB80%—01/2020
275/70R16114TC81%D37%72 dBB77%—01/2020
Felgi 17″
235/65R17108H XLC61%C81%72 dBB40%—01/2020
245/65R17111H XLC77%C89%72 dBB34%—01/2020
255/60R17106VC60%D28%72 dBB66%—01/2020
265/65R17116H XLC78%C88%73 dBB8%—01/2020
265/70R17115TC80%C92%72 dBB83%—01/2020
275/65R17115HC86%C96%72 dBB77%—01/2020
285/65R17116HC78%D40%74 dBB37%—01/2020
Felgi 18″
235/55R18104V XLC41%D18%72 dBB29%—01/2020
265/60R18110HC67%D29%72 dBB75%—01/2020
275/65R18116HC72%D40%72 dBB79%—01/2020
Felgi 20″
285/50R20116HC56%C83%75 dBB19%—01/2020

Opony letnie z najlepszą etykietą w rozmiarze 235/55R18

Inne opony w sprzedaży w tym samym rozmiarze, według przyczepności na mokrym, potem hałasu, potem efektywności paliwowej.

Wszystkie opony 235/55 R18 według etykiety →

Pytania

Czy Vizzoni VZ661 to cicha opona?

Deklarowany hałas toczenia wynosi od 71 dB do 75 dB (mediana 72 dB). W 47% porównywalnych rozmiarów jest co najmniej tak cicha jak trzy czwarte konkurentów w tym samym rozmiarze.

Jak Vizzoni VZ661 radzi sobie na mokrej nawierzchni?

Klasa przyczepności na mokrym to C. W 58% porównanych rozmiarów to co najmniej tyle, co u trzech czwartych konkurentów w tym samym rozmiarze.

Czy Vizzoni VZ661 nadaje się na śnieg?

Żaden rozmiar nie ma symbolu 3PMSF, więc opona nie ma certyfikatu na ciężkie warunki śnieżne. W krajach z obowiązkiem opon zimowych nie liczy się jako opona zimowa.

Kiedy pojawiła się Vizzoni VZ661?

Jest na rynku UE od: kwiecień 2021. Najwcześniejszy zarejestrowany tydzień produkcji to 01/2020; kod DOT na boku opony pokazuje tydzień i rok Twojej opony.

Więcej opon Vizzoni

Źródło: EPREL, rejestr Komisji Europejskiej do celów etykietowania energetycznego — 19 wpisów, dane z 23 października 2026. Dostawcy zaktualizowali 19 z tych wpisów od pierwszej publikacji. Wartości etykiety to deklaracje dostawcy.