Przejdź do treści
Letnie

Road Rider Road Quest H/T

Etykieta UE dla każdego rozmiaru: 8 rozmiarów – opona letnia na tle reszty rynku

Road Rider Road Quest H/T to opona letnia do samochodów osobowych. Dostawca zarejestrował ją w unijnej bazie produktów (EPREL) w 8 rozmiarach (8 wpisów z wariantami indeksu nośności i prędkości), na felgi 15″–17″.

Przyczepność na mokrym to klasa C–D zależnie od rozmiaru, efektywność paliwowa C–D, a zewnętrzny hałas toczenia 71–72 dB.

Etykieta zależy od rozmiaru. Według przyczepności na mokrym, potem efektywności paliwowej, potem hałasu, najlepiej oceniony rozmiar w sprzedaży to 235/70 R16 (Przyczepność na mokrej nawierzchni C · Efektywność paliwowa C · 71 dB), najsłabszy 205/70 R15 (Przyczepność na mokrej nawierzchni D · Efektywność paliwowa D · 71 dB).

Na rynku UE od: maj 2025; najwcześniejszy zarejestrowany tydzień produkcji to 19/2025.

Przyczepność na mokrej nawierzchni
CD
C 88% · D 13%
Efektywność paliwowa
CD
C 50% · D 50%
Hałas toczenia71–72 dBmediana 71 dB
Rozmiary8felgi 15″–17″
Śnieg i lód—3PMSF brak · lód brak

Jak wypada w swoich rozmiarach

Porównaliśmy każdy rozmiar ze wszystkimi innymi oponami (opony letnie) o tym samym rozmiarze i klasie w EPREL (8 rozmiarów miało co najmniej czterech konkurentów). Rozmiar zalicza punkt, gdy jego etykieta jest co najmniej tak dobra jak u 75% z nich.

Przyczepność na mokrej nawierzchni25% porównanych rozmiarów
Efektywność paliwowa50% porównanych rozmiarów
Hałas toczenia13% porównanych rozmiarów

Mocna strona: efektywność paliwowa. Słabsza strona: hałas toczenia – tu większość konkurentów w tym samym rozmiarze wypada tak samo lub lepiej.

Co etykieta oznacza na drodze (215/65R16)

Przykład: rozmiar 215/65R16 na tle 859 innych w kategorii opony letnie zarejestrowanych w tym rozmiarze.

Hamowanie na mokrym od 80 km/h

≈41 m przy klasie C, najczęstszej w tym rozmiarze.

Efektywność paliwowa

Klasa C, najczęstsza w tym rozmiarze: brak różnicy względem typowej opony.

Hałas toczenia

72 dB przy medianie 71 dB w tym rozmiarze (głośniej o 1 dB).

Szacunki na podstawie przedziałów klas z rozporządzenia (UE) 2020/740. Klasa to przedział, więc rzeczywista opona może leżeć w dowolnym jego miejscu. Każde 3 dB to dwa razy więcej energii akustycznej.

Wszystkie rozmiary (8)

Mała liczba pod każdą klasą to odsetek opon o tym samym rozmiarze i sezonie, którym ten rozmiar dorównuje lub które przewyższa („–”, gdy rozmiar ma mniej niż pięć opon).

RozmiarNośność / prędkośćMokraPaliwoHałasŚnieg / lódProdukcja od
Felgi 15″
205/70R1596HD13%D42%71 dBB68%—19/2025
Felgi 16″
215/65R16102H XLC52%C82%72 dBB13%—19/2025
215/70R16100HC72%D37%71 dBB73%—19/2025
235/70R16106HC85%C96%71 dBB86%—19/2025
245/70R16111H XLC84%C95%72 dBB38%—19/2025
Felgi 17″
215/60R1796HC44%D19%71 dBB63%—19/2025
225/60R1799HC52%D27%71 dBB65%—19/2025
225/65R17102HC56%C84%71 dBB68%—19/2025

Opony letnie z najlepszą etykietą w rozmiarze 215/65R16

Inne opony w sprzedaży w tym samym rozmiarze, według przyczepności na mokrym, potem hałasu, potem efektywności paliwowej.

Wszystkie opony 215/65 R16 według etykiety →

Pytania

Czy Road Rider Road Quest H/T to cicha opona?

Deklarowany hałas toczenia wynosi od 71 dB do 72 dB (mediana 71 dB). W 13% porównywalnych rozmiarów jest co najmniej tak cicha jak trzy czwarte konkurentów w tym samym rozmiarze.

Jak Road Rider Road Quest H/T radzi sobie na mokrej nawierzchni?

Klasa przyczepności na mokrym to C–D. W 25% porównanych rozmiarów to co najmniej tyle, co u trzech czwartych konkurentów w tym samym rozmiarze.

Czy Road Rider Road Quest H/T nadaje się na śnieg?

Żaden rozmiar nie ma symbolu 3PMSF, więc opona nie ma certyfikatu na ciężkie warunki śnieżne. W krajach z obowiązkiem opon zimowych nie liczy się jako opona zimowa.

Kiedy pojawiła się Road Rider Road Quest H/T?

Jest na rynku UE od: maj 2025. Najwcześniejszy zarejestrowany tydzień produkcji to 19/2025; kod DOT na boku opony pokazuje tydzień i rok Twojej opony.

Więcej opon Road Rider

Źródło: EPREL, rejestr Komisji Europejskiej do celów etykietowania energetycznego — 8 wpisów, dane z 26 października 2026. Dostawcy zaktualizowali 0 z tych wpisów od pierwszej publikacji. Wartości etykiety to deklaracje dostawcy.