Przejdź do treści
Letnie

Minerva Ecospeed A/T

Etykieta UE dla każdego rozmiaru: 6 rozmiarów – opona letnia na tle reszty rynku

Minerva Ecospeed A/T to opona letnia do samochodów osobowych, dostawczych i lekkich ciężarówek. Dostawca zarejestrował ją w unijnej bazie produktów (EPREL) w 6 rozmiarach (6 wpisów z wariantami indeksu nośności i prędkości), na felgi 15″–16″.

Przyczepność na mokrym to klasa C we wszystkich rozmiarach, efektywność paliwowa C, a zewnętrzny hałas toczenia 71 dB.

Na rynku UE od: styczeń 2017; najwcześniejszy zarejestrowany tydzień produkcji to 35/2016.

Przyczepność na mokrej nawierzchni
C
C 100%
Efektywność paliwowa
C
C 100%
Hałas toczenia71 dBmediana 71 dB
Rozmiary6felgi 15″–16″
Śnieg i lód—3PMSF brak · lód brak

Jak wypada w swoich rozmiarach

Porównaliśmy każdy rozmiar ze wszystkimi innymi oponami (opony letnie) o tym samym rozmiarze i klasie w EPREL (6 rozmiarów miało co najmniej czterech konkurentów). Rozmiar zalicza punkt, gdy jego etykieta jest co najmniej tak dobra jak u 75% z nich.

Przyczepność na mokrej nawierzchni67% porównanych rozmiarów
Efektywność paliwowa100% porównanych rozmiarów
Hałas toczenia83% porównanych rozmiarów

Mocna strona: efektywność paliwowa.

Co etykieta oznacza na drodze (215/70R16)

Przykład: rozmiar 215/70R16 na tle 467 innych w kategorii opony letnie zarejestrowanych w tym rozmiarze.

Hamowanie na mokrym od 80 km/h

≈41 m przy klasie C, najczęstszej w tym rozmiarze.

Efektywność paliwowa

Klasa C, najczęstsza w tym rozmiarze: brak różnicy względem typowej opony.

Hałas toczenia

71 dB przy medianie 71 dB w tym rozmiarze.

Szacunki na podstawie przedziałów klas z rozporządzenia (UE) 2020/740. Klasa to przedział, więc rzeczywista opona może leżeć w dowolnym jego miejscu. Każde 3 dB to dwa razy więcej energii akustycznej.

Wszystkie rozmiary (6)

Mała liczba pod każdą klasą to odsetek opon o tym samym rozmiarze i sezonie, którym ten rozmiar dorównuje lub które przewyższa („–”, gdy rozmiar ma mniej niż pięć opon).

RozmiarNośność / prędkośćMokraPaliwoHałasŚnieg / lódProdukcja od
Felgi 15″
195/80R15100H XLC86%C100%71 dBB76%—23/2020
235/75R15109T XLC83%C97%71 dBB93%—37/2016
255/70R15112H XLC84%C96%71 dBB98%—37/2016
255/70R15CC2112/110SC51%C88%71 dBB98%—07/2017
265/70R15112HC85%C100%71 dBB96%—35/2016
Felgi 16″
215/70R16100HC71%C91%71 dBB73%—35/2016

Ta sama etykieta, inna marka

Te opony mają dokładnie te same wartości etykiety co Minerva Ecospeed A/T w większości wspólnych rozmiarów, a obie zarejestrował w EPREL ten sam producent. Identyczne etykiety nie dowodzą, że opony są takie same: klasy są szerokie. Ale stała zgodność w wielu rozmiarach wskazuje na wspólną rodzinę produkcyjną.

Opony letnie z najlepszą etykietą w rozmiarze 215/70R16

Inne opony w sprzedaży w tym samym rozmiarze, według przyczepności na mokrym, potem hałasu, potem efektywności paliwowej.

Wszystkie opony 215/70 R16 według etykiety →

Pytania

Czy Minerva Ecospeed A/T to cicha opona?

Deklarowany hałas toczenia wynosi 71 dB w każdym rozmiarze. W 83% porównywalnych rozmiarów jest co najmniej tak cicha jak trzy czwarte konkurentów w tym samym rozmiarze.

Jak Minerva Ecospeed A/T radzi sobie na mokrej nawierzchni?

Klasa przyczepności na mokrym to C. W 67% porównanych rozmiarów to co najmniej tyle, co u trzech czwartych konkurentów w tym samym rozmiarze.

Czy Minerva Ecospeed A/T nadaje się na śnieg?

Żaden rozmiar nie ma symbolu 3PMSF, więc opona nie ma certyfikatu na ciężkie warunki śnieżne. W krajach z obowiązkiem opon zimowych nie liczy się jako opona zimowa.

Kiedy pojawiła się Minerva Ecospeed A/T?

Jest na rynku UE od: styczeń 2017. Najwcześniejszy zarejestrowany tydzień produkcji to 35/2016; kod DOT na boku opony pokazuje tydzień i rok Twojej opony.

Więcej opon Minerva

Źródło: EPREL, rejestr Komisji Europejskiej do celów etykietowania energetycznego — 6 wpisów, dane z 23 października 2026. Dostawcy zaktualizowali 4 z tych wpisów od pierwszej publikacji. Wartości etykiety to deklaracje dostawcy.