Przejdź do treści
Letnie

Michelin Pilot Super Sport MO

Etykieta UE dla każdego rozmiaru: 7 rozmiarów – opona letnia na tle reszty rynku

Michelin Pilot Super Sport MO to opona letnia do samochodów osobowych. Dostawca zarejestrował ją w unijnej bazie produktów (EPREL) w 7 rozmiarach (7 wpisów z wariantami indeksu nośności i prędkości), na felgi 18″–20″.

Przyczepność na mokrym to klasa A–B zależnie od rozmiaru, efektywność paliwowa C–D, a zewnętrzny hałas toczenia 71–73 dB.

Etykieta zależy od rozmiaru. Według przyczepności na mokrym, potem efektywności paliwowej, potem hałasu, najlepiej oceniony rozmiar w sprzedaży to 265/40 ZR18 (Przyczepność na mokrej nawierzchni A · Efektywność paliwowa D · 71 dB), najsłabszy 305/30 ZR20 (Przyczepność na mokrej nawierzchni B · Efektywność paliwowa D · 73 dB).

Na rynku UE od: kwiecień 2009; najwcześniejszy zarejestrowany tydzień produkcji to 51/2007.

Przyczepność na mokrej nawierzchni
AB
A 14% · B 86%
Efektywność paliwowa
CD
C 14% · D 86%
Hałas toczenia71–73 dBmediana 71 dB
Rozmiary7felgi 18″–20″
Śnieg i lód—3PMSF brak · lód brak

Jak wypada w swoich rozmiarach

Porównaliśmy każdy rozmiar ze wszystkimi innymi oponami (opony letnie) o tym samym rozmiarze i klasie w EPREL (7 rozmiarów miało co najmniej czterech konkurentów). Rozmiar zalicza punkt, gdy jego etykieta jest co najmniej tak dobra jak u 75% z nich.

Przyczepność na mokrej nawierzchni43% porównanych rozmiarów
Efektywność paliwowa14% porównanych rozmiarów
Hałas toczenia57% porównanych rozmiarów

Mocna strona: hałas toczenia. Słabsza strona: efektywność paliwowa – tu większość konkurentów w tym samym rozmiarze wypada tak samo lub lepiej.

Co etykieta oznacza na drodze (245/40ZR18)

Przykład: rozmiar 245/40ZR18 na tle 452 innych w kategorii opony letnie zarejestrowanych w tym rozmiarze.

Hamowanie na mokrym od 80 km/h

≈37 m przy klasie B, najczęstszej w tym rozmiarze.

Efektywność paliwowa

Klasa D wobec typowej C: ≈0,18 l/100 km więcej, czyli ok. 28 l więcej na 15 000 km w aucie o masie 1500 kg.

Hałas toczenia

71 dB przy medianie 71 dB w tym rozmiarze.

Szacunki na podstawie przedziałów klas z rozporządzenia (UE) 2020/740. Klasa to przedział, więc rzeczywista opona może leżeć w dowolnym jego miejscu. Każde 3 dB to dwa razy więcej energii akustycznej.

Wszystkie rozmiary (7)

Mała liczba pod każdą klasą to odsetek opon o tym samym rozmiarze i sezonie, którym ten rozmiar dorównuje lub które przewyższa („–”, gdy rozmiar ma mniej niż pięć opon).

RozmiarNośność / prędkośćMokraPaliwoHałasŚnieg / lódProdukcja od
Felgi 18″
245/40ZR1897Y XLB83%D29%71 dBB78%—32/2014
265/40ZR18101Y XLA100%D31%71 dBB94%—38/2014
Felgi 19″
255/35ZR1996PAR_Y_PAR XLB77%D33%71 dBB85%—19/2013
265/35ZR1998PAR_Y_PAR XLB66%D44%71 dBB89%—51/2007
295/35ZR19104PAR_Y_PAR XLB35%C94%73 dBB45%—19/2013
Felgi 20″
295/30ZR20101PAR_Y_PAR XLB57%D43%73 dBB63%—51/2007
305/30ZR20103PAR_Y_PAR XLB68%D60%73 dBB66%—03/2016

Opony letnie z najlepszą etykietą w rozmiarze 245/40ZR18

Inne opony w sprzedaży w tym samym rozmiarze, według przyczepności na mokrym, potem hałasu, potem efektywności paliwowej.

Wszystkie opony 245/40 ZR18 według etykiety →

Pytania

Czy Michelin Pilot Super Sport MO to cicha opona?

Deklarowany hałas toczenia wynosi od 71 dB do 73 dB (mediana 71 dB). W 57% porównywalnych rozmiarów jest co najmniej tak cicha jak trzy czwarte konkurentów w tym samym rozmiarze.

Jak Michelin Pilot Super Sport MO radzi sobie na mokrej nawierzchni?

Klasa przyczepności na mokrym to A–B. W 43% porównanych rozmiarów to co najmniej tyle, co u trzech czwartych konkurentów w tym samym rozmiarze.

Czy Michelin Pilot Super Sport MO nadaje się na śnieg?

Żaden rozmiar nie ma symbolu 3PMSF, więc opona nie ma certyfikatu na ciężkie warunki śnieżne. W krajach z obowiązkiem opon zimowych nie liczy się jako opona zimowa.

Kiedy pojawiła się Michelin Pilot Super Sport MO?

Jest na rynku UE od: kwiecień 2009. Najwcześniejszy zarejestrowany tydzień produkcji to 51/2007; kod DOT na boku opony pokazuje tydzień i rok Twojej opony.

Więcej opon Michelin

Źródło: EPREL, rejestr Komisji Europejskiej do celów etykietowania energetycznego — 7 wpisów, dane z 25 października 2026. Dostawcy zaktualizowali 2 z tych wpisów od pierwszej publikacji. Wartości etykiety to deklaracje dostawcy.