Przejdź do treści
Letnie

Michelin Latitude Tour HP LR

Etykieta UE dla każdego rozmiaru: 3 rozmiary – opona letnia na tle reszty rynku

Michelin Latitude Tour HP LR to opona letnia do samochodów osobowych. Dostawca zarejestrował ją w unijnej bazie produktów (EPREL) w 3 rozmiarach (3 wpisy z wariantami indeksu nośności i prędkości), na felgi 18″–20″.

Przyczepność na mokrym to klasa C we wszystkich rozmiarach, efektywność paliwowa A–B, a zewnętrzny hałas toczenia 70–71 dB.

Etykieta zależy od rozmiaru. Według przyczepności na mokrym, potem efektywności paliwowej, potem hałasu, najlepiej oceniony rozmiar w sprzedaży to 255/70 R18 (Przyczepność na mokrej nawierzchni C · Efektywność paliwowa A · 70 dB), najsłabszy 245/45 R20 (Przyczepność na mokrej nawierzchni C · Efektywność paliwowa B · 71 dB).

Na rynku UE od: luty 2017; najwcześniejszy zarejestrowany tydzień produkcji to 42/2016.

Przyczepność na mokrej nawierzchni
C
C 100%
Efektywność paliwowa
AB
A 67% · B 33%
Hałas toczenia70–71 dBmediana 70 dB
Rozmiary3felgi 18″–20″
Śnieg i lód—3PMSF brak · lód brak

Jak wypada w swoich rozmiarach

Porównaliśmy każdy rozmiar ze wszystkimi innymi oponami (opony letnie) o tym samym rozmiarze i klasie w EPREL (3 rozmiary miało co najmniej czterech konkurentów). Rozmiar zalicza punkt, gdy jego etykieta jest co najmniej tak dobra jak u 75% z nich.

Przyczepność na mokrej nawierzchni33% porównanych rozmiarów
Efektywność paliwowa100% porównanych rozmiarów
Hałas toczenia67% porównanych rozmiarów

Mocna strona: efektywność paliwowa.

Co etykieta oznacza na drodze (245/45R20)

Przykład: rozmiar 245/45R20 na tle 220 innych w kategorii opony letnie zarejestrowanych w tym rozmiarze.

Hamowanie na mokrym od 80 km/h

≈41 m przy klasie C, wobec ≈37 m dla najczęstszej klasy w tym rozmiarze (B).

Efektywność paliwowa

Klasa B wobec typowej C: ≈0,16 l/100 km mniej, czyli ok. 25 l mniej na 15 000 km w aucie o masie 1500 kg.

Hałas toczenia

71 dB przy medianie 71 dB w tym rozmiarze.

Szacunki na podstawie przedziałów klas z rozporządzenia (UE) 2020/740. Klasa to przedział, więc rzeczywista opona może leżeć w dowolnym jego miejscu. Każde 3 dB to dwa razy więcej energii akustycznej.

Wszystkie rozmiary (3)

Mała liczba pod każdą klasą to odsetek opon o tym samym rozmiarze i sezonie, którym ten rozmiar dorównuje lub które przewyższa („–”, gdy rozmiar ma mniej niż pięć opon).

RozmiarNośność / prędkośćMokraPaliwoHałasŚnieg / lódProdukcja od
Felgi 18″
255/70R18116V XLC82%A100%70 dBA100%—19/2017
Felgi 20″
245/45R20103W XLC25%B86%71 dBB65%—42/2016
255/60R20113V XLC41%A100%70 dBA94%—19/2017

Opony letnie z najlepszą etykietą w rozmiarze 245/45R20

Inne opony w sprzedaży w tym samym rozmiarze, według przyczepności na mokrym, potem hałasu, potem efektywności paliwowej.

Wszystkie opony 245/45 R20 według etykiety →

Pytania

Czy Michelin Latitude Tour HP LR to cicha opona?

Deklarowany hałas toczenia wynosi od 70 dB do 71 dB (mediana 70 dB). W 67% porównywalnych rozmiarów jest co najmniej tak cicha jak trzy czwarte konkurentów w tym samym rozmiarze.

Jak Michelin Latitude Tour HP LR radzi sobie na mokrej nawierzchni?

Klasa przyczepności na mokrym to C. W 33% porównanych rozmiarów to co najmniej tyle, co u trzech czwartych konkurentów w tym samym rozmiarze.

Czy Michelin Latitude Tour HP LR nadaje się na śnieg?

Żaden rozmiar nie ma symbolu 3PMSF, więc opona nie ma certyfikatu na ciężkie warunki śnieżne. W krajach z obowiązkiem opon zimowych nie liczy się jako opona zimowa.

Kiedy pojawiła się Michelin Latitude Tour HP LR?

Jest na rynku UE od: luty 2017. Najwcześniejszy zarejestrowany tydzień produkcji to 42/2016; kod DOT na boku opony pokazuje tydzień i rok Twojej opony.

Więcej opon Michelin

Źródło: EPREL, rejestr Komisji Europejskiej do celów etykietowania energetycznego — 3 wpisy, dane z 26 października 2026. Dostawcy zaktualizowali 0 z tych wpisów od pierwszej publikacji. Wartości etykiety to deklaracje dostawcy.