Przejdź do treści
Letnie

Fullrun Frun-pcr

Etykieta UE dla każdego rozmiaru: 26 rozmiarów – opona letnia na tle reszty rynku

Fullrun Frun-pcr to opona letnia do samochodów osobowych. Dostawca zarejestrował ją w unijnej bazie produktów (EPREL) w 26 rozmiarach (26 wpisów z wariantami indeksu nośności i prędkości), na felgi 13″–16″.

Przyczepność na mokrym to klasa B–C zależnie od rozmiaru, efektywność paliwowa C–D, a zewnętrzny hałas toczenia 69–71 dB.

Etykieta zależy od rozmiaru. Według przyczepności na mokrym, potem efektywności paliwowej, potem hałasu, najlepiej oceniony rozmiar w sprzedaży to 215/70 R15 (Przyczepność na mokrej nawierzchni B · Efektywność paliwowa D · 70 dB), najsłabszy 215/65 R15 (Przyczepność na mokrej nawierzchni C · Efektywność paliwowa D · 70 dB).

Na rynku UE od: marzec 2021; najwcześniejszy zarejestrowany tydzień produkcji to 01/2019.

Przyczepność na mokrej nawierzchni
BC
B 19% · C 81%
Efektywność paliwowa
CD
C 73% · D 27%
Hałas toczenia69–71 dBmediana 70 dB
Rozmiary26felgi 13″–16″
Śnieg i lód—3PMSF brak · lód brak

Jak wypada w swoich rozmiarach

Porównaliśmy każdy rozmiar ze wszystkimi innymi oponami (opony letnie) o tym samym rozmiarze i klasie w EPREL (26 rozmiarów miało co najmniej czterech konkurentów). Rozmiar zalicza punkt, gdy jego etykieta jest co najmniej tak dobra jak u 75% z nich.

Przyczepność na mokrej nawierzchni19% porównanych rozmiarów
Efektywność paliwowa73% porównanych rozmiarów
Hałas toczenia27% porównanych rozmiarów

Mocna strona: efektywność paliwowa. Słabsza strona: przyczepność na mokrej nawierzchni – tu większość konkurentów w tym samym rozmiarze wypada tak samo lub lepiej.

Co etykieta oznacza na drodze (195/65R15)

Przykład: rozmiar 195/65R15 na tle 947 innych w kategorii opony letnie zarejestrowanych w tym rozmiarze.

Hamowanie na mokrym od 80 km/h

≈41 m przy klasie C, najczęstszej w tym rozmiarze.

Efektywność paliwowa

Klasa C, najczęstsza w tym rozmiarze: brak różnicy względem typowej opony.

Hałas toczenia

71 dB przy medianie 71 dB w tym rozmiarze.

Szacunki na podstawie przedziałów klas z rozporządzenia (UE) 2020/740. Klasa to przedział, więc rzeczywista opona może leżeć w dowolnym jego miejscu. Każde 3 dB to dwa razy więcej energii akustycznej.

Wszystkie rozmiary (26)

Mała liczba pod każdą klasą to odsetek opon o tym samym rozmiarze i sezonie, którym ten rozmiar dorównuje lub które przewyższa („–”, gdy rozmiar ma mniej niż pięć opon).

RozmiarNośność / prędkośćMokraPaliwoHałasŚnieg / lódProdukcja od
Felgi 13″
155/70R1375TC71%C99%70 dBB69%—03/2019
165/70R1379TC74%C100%70 dBB73%—02/2019
175/70R1382HC72%C99%70 dBB73%—01/2019
Felgi 14″
165/70R1481HC62%C97%70 dBB70%—04/2019
175/65R1482HC62%C97%70 dBB71%—03/2019
175/70R1484HC65%C96%70 dBB74%—03/2019
185/60R1482HC62%C98%70 dBB72%—03/2019
185/65R1486HC64%C97%70 dBB71%—03/2019
185/70R1488HC68%C98%70 dBB75%—02/2019
195/70R1491HC68%C98%71 dBB62%—01/2019
Felgi 15″
175/65R1584HC56%C95%70 dBB72%—04/2019
185/60R1584HC55%C94%70 dBB73%—03/2019
185/65R1588HC52%C89%70 dBB74%—04/2019
195/60R1588HC52%C95%71 dBB57%—02/2019
195/65R1591HC50%C89%71 dBB58%—02/2019
205/60R1591HC52%C94%71 dBB63%—03/2019
205/65R1594HC53%C91%71 dBB64%—02/2019
215/60R1594HC52%D57%69 dBB90%—01/2019
215/65R1596HC55%D28%70 dBB78%—04/2019
215/70R1598HB99%D42%70 dBB85%—03/2019
225/60R1596VB95%D36%70 dBB71%—01/2019
Felgi 16″
195/60R1689HC49%C87%71 dBB53%—03/2019
205/60R1692VC39%C80%71 dBB60%—03/2019
215/60R1695HB86%D20%70 dBB81%—04/2019
225/60R1698VB93%D26%70 dBB85%—03/2019
235/60R16100HB95%D32%70 dBB84%—02/2019

Opony letnie z najlepszą etykietą w rozmiarze 195/65R15

Inne opony w sprzedaży w tym samym rozmiarze, według przyczepności na mokrym, potem hałasu, potem efektywności paliwowej.

Wszystkie opony 195/65 R15 według etykiety →

Pytania

Czy Fullrun Frun-pcr to cicha opona?

Deklarowany hałas toczenia wynosi od 69 dB do 71 dB (mediana 70 dB). W 27% porównywalnych rozmiarów jest co najmniej tak cicha jak trzy czwarte konkurentów w tym samym rozmiarze.

Jak Fullrun Frun-pcr radzi sobie na mokrej nawierzchni?

Klasa przyczepności na mokrym to B–C. W 19% porównanych rozmiarów to co najmniej tyle, co u trzech czwartych konkurentów w tym samym rozmiarze.

Czy Fullrun Frun-pcr nadaje się na śnieg?

Żaden rozmiar nie ma symbolu 3PMSF, więc opona nie ma certyfikatu na ciężkie warunki śnieżne. W krajach z obowiązkiem opon zimowych nie liczy się jako opona zimowa.

Kiedy pojawiła się Fullrun Frun-pcr?

Jest na rynku UE od: marzec 2021. Najwcześniejszy zarejestrowany tydzień produkcji to 01/2019; kod DOT na boku opony pokazuje tydzień i rok Twojej opony.

Więcej opon Fullrun

Źródło: EPREL, rejestr Komisji Europejskiej do celów etykietowania energetycznego — 26 wpisów, dane z 23 października 2026. Dostawcy zaktualizowali 0 z tych wpisów od pierwszej publikacji. Wartości etykiety to deklaracje dostawcy.