Przejdź do treści
Letnie

Yeada YDA-226A

Etykieta UE dla każdego rozmiaru: 15 rozmiarów – opona letnia na tle reszty rynku

Yeada YDA-226A to opona letnia do samochodów osobowych. Dostawca zarejestrował ją w unijnej bazie produktów (EPREL) w 15 rozmiarach (15 wpisów z wariantami indeksu nośności i prędkości), na felgi 16″–20″.

Przyczepność na mokrym to klasa B–C zależnie od rozmiaru, efektywność paliwowa C–D, a zewnętrzny hałas toczenia 70–72 dB.

Etykieta zależy od rozmiaru. Według przyczepności na mokrym, potem efektywności paliwowej, potem hałasu, najlepiej oceniony rozmiar w sprzedaży to 205/50 ZR16 (Przyczepność na mokrej nawierzchni B · Efektywność paliwowa C · 71 dB), najsłabszy 255/35 ZR20 (Przyczepność na mokrej nawierzchni C · Efektywność paliwowa C · 72 dB).

Na rynku UE od: marzec 2021; najwcześniejszy zarejestrowany tydzień produkcji to 01/2020.

Przyczepność na mokrej nawierzchni
BC
B 93% · C 7%
Efektywność paliwowa
CD
C 33% · D 67%
Hałas toczenia70–72 dBmediana 71 dB
Rozmiary15felgi 16″–20″
Śnieg i lód—3PMSF brak · lód brak

Jak wypada w swoich rozmiarach

Porównaliśmy każdy rozmiar ze wszystkimi innymi oponami (opony letnie) o tym samym rozmiarze i klasie w EPREL (15 rozmiarów miało co najmniej czterech konkurentów). Rozmiar zalicza punkt, gdy jego etykieta jest co najmniej tak dobra jak u 75% z nich.

Przyczepność na mokrej nawierzchni93% porównanych rozmiarów
Efektywność paliwowa33% porównanych rozmiarów
Hałas toczenia13% porównanych rozmiarów

Mocna strona: przyczepność na mokrej nawierzchni. Słabsza strona: hałas toczenia – tu większość konkurentów w tym samym rozmiarze wypada tak samo lub lepiej.

Co etykieta oznacza na drodze (195/60R16)

Przykład: rozmiar 195/60R16 na tle 488 innych w kategorii opony letnie zarejestrowanych w tym rozmiarze.

Hamowanie na mokrym od 80 km/h

≈37 m przy klasie B, wobec ≈41 m dla najczęstszej klasy w tym rozmiarze (C).

Efektywność paliwowa

Klasa D wobec typowej C: ≈0,18 l/100 km więcej, czyli ok. 28 l więcej na 15 000 km w aucie o masie 1500 kg.

Hałas toczenia

70 dB przy medianie 71 dB w tym rozmiarze (ciszej o 1 dB).

Szacunki na podstawie przedziałów klas z rozporządzenia (UE) 2020/740. Klasa to przedział, więc rzeczywista opona może leżeć w dowolnym jego miejscu. Każde 3 dB to dwa razy więcej energii akustycznej.

Wszystkie rozmiary (15)

Mała liczba pod każdą klasą to odsetek opon o tym samym rozmiarze i sezonie, którym ten rozmiar dorównuje lub które przewyższa („–”, gdy rozmiar ma mniej niż pięć opon).

RozmiarNośność / prędkośćMokraPaliwoHałasŚnieg / lódProdukcja od
Felgi 16″
195/60R1689HB87%D30%70 dBB76%—01/2020
205/50ZR1691W XLB96%C98%71 dBB70%—01/2020
215/45ZR1690W XLB99%D40%71 dBB74%—01/2020
Felgi 17″
205/55ZR1795W XLB91%C90%71 dBB67%—01/2020
235/50ZR17100W XLB88%C92%71 dBB75%—01/2020
Felgi 18″
215/40ZR1889W XLB84%D41%71 dBB67%—01/2020
225/50ZR1899W XLB86%C91%71 dBB71%—01/2020
245/50ZR18100WB80%D18%71 dBB72%—01/2020
255/35ZR1894Y XLB83%D42%72 dBB70%—01/2020
255/40ZR1899WB81%D24%71 dBB84%—01/2020
265/35ZR1897Y XLB86%D34%72 dBB67%—01/2020
Felgi 19″
235/45ZR1999W XLB81%D16%71 dBB67%—01/2020
275/35ZR19100W XLB77%D34%72 dBB69%—01/2020
Felgi 20″
255/35ZR2097W XLC26%C91%72 dBB68%—10/2026
265/45ZR20108W XLB77%D19%72 dBB67%—01/2020

Opony letnie z najlepszą etykietą w rozmiarze 195/60R16

Inne opony w sprzedaży w tym samym rozmiarze, według przyczepności na mokrym, potem hałasu, potem efektywności paliwowej.

Wszystkie opony 195/60 R16 według etykiety →

Pytania

Czy Yeada YDA-226A to cicha opona?

Deklarowany hałas toczenia wynosi od 70 dB do 72 dB (mediana 71 dB). W 13% porównywalnych rozmiarów jest co najmniej tak cicha jak trzy czwarte konkurentów w tym samym rozmiarze.

Jak Yeada YDA-226A radzi sobie na mokrej nawierzchni?

Klasa przyczepności na mokrym to B–C. W 93% porównanych rozmiarów to co najmniej tyle, co u trzech czwartych konkurentów w tym samym rozmiarze.

Czy Yeada YDA-226A nadaje się na śnieg?

Żaden rozmiar nie ma symbolu 3PMSF, więc opona nie ma certyfikatu na ciężkie warunki śnieżne. W krajach z obowiązkiem opon zimowych nie liczy się jako opona zimowa.

Kiedy pojawiła się Yeada YDA-226A?

Jest na rynku UE od: marzec 2021. Najwcześniejszy zarejestrowany tydzień produkcji to 01/2020; kod DOT na boku opony pokazuje tydzień i rok Twojej opony.

Więcej opon Yeada

Źródło: EPREL, rejestr Komisji Europejskiej do celów etykietowania energetycznego — 15 wpisów, dane z 23 października 2026. Dostawcy zaktualizowali 14 z tych wpisów od pierwszej publikacji. Wartości etykiety to deklaracje dostawcy.