Przejdź do treści
Letnie

Three-A Ecosaver

Etykieta UE dla każdego rozmiaru: 10 rozmiarów – opona letnia na tle reszty rynku

Three-A Ecosaver to opona letnia do samochodów osobowych. Dostawca zarejestrował ją w unijnej bazie produktów (EPREL) w 10 rozmiarach (10 wpisów z wariantami indeksu nośności i prędkości), na felgi 15″–17″.

Przyczepność na mokrym to klasa B–C zależnie od rozmiaru, efektywność paliwowa C–D, a zewnętrzny hałas toczenia 71–72 dB.

Etykieta zależy od rozmiaru. Według przyczepności na mokrym, potem efektywności paliwowej, potem hałasu, najlepiej oceniony rozmiar w sprzedaży to 275/60 R17 (Przyczepność na mokrej nawierzchni B · Efektywność paliwowa D · 72 dB), najsłabszy 275/70 R16 (Przyczepność na mokrej nawierzchni C · Efektywność paliwowa D · 72 dB).

Na rynku UE od: styczeń 2012; najwcześniejszy zarejestrowany tydzień produkcji to 01/2012.

Przyczepność na mokrej nawierzchni
BC
B 10% · C 90%
Efektywność paliwowa
CD
C 40% · D 60%
Hałas toczenia71–72 dBmediana 71 dB
Rozmiary10felgi 15″–17″
Śnieg i lód—3PMSF brak · lód brak

Jak wypada w swoich rozmiarach

Porównaliśmy każdy rozmiar ze wszystkimi innymi oponami (opony letnie) o tym samym rozmiarze i klasie w EPREL (10 rozmiarów miało co najmniej czterech konkurentów). Rozmiar zalicza punkt, gdy jego etykieta jest co najmniej tak dobra jak u 75% z nich.

Przyczepność na mokrej nawierzchni70% porównanych rozmiarów
Efektywność paliwowa40% porównanych rozmiarów
Hałas toczenia90% porównanych rozmiarów

Mocna strona: hałas toczenia.

Co etykieta oznacza na drodze (215/60R16)

Przykład: rozmiar 215/60R16 na tle 828 innych w kategorii opony letnie zarejestrowanych w tym rozmiarze.

Hamowanie na mokrym od 80 km/h

≈41 m przy klasie C, wobec ≈37 m dla najczęstszej klasy w tym rozmiarze (B).

Efektywność paliwowa

Klasa D wobec typowej C: ≈0,18 l/100 km więcej, czyli ok. 28 l więcej na 15 000 km w aucie o masie 1500 kg.

Hałas toczenia

71 dB przy medianie 71 dB w tym rozmiarze.

Szacunki na podstawie przedziałów klas z rozporządzenia (UE) 2020/740. Klasa to przedział, więc rzeczywista opona może leżeć w dowolnym jego miejscu. Każde 3 dB to dwa razy więcej energii akustycznej.

Wszystkie rozmiary (10)

Mała liczba pod każdą klasą to odsetek opon o tym samym rozmiarze i sezonie, którym ten rozmiar dorównuje lub które przewyższa („–”, gdy rozmiar ma mniej niż pięć opon).

RozmiarNośność / prędkośćMokraPaliwoHałasŚnieg / lódProdukcja od
Felgi 15″
235/75R15105HC83%D50%71 dBB93%—01/2012
Felgi 16″
215/60R1695HC42%D20%71 dBB63%—01/2012
235/65R16103TC70%D35%71 dBB76%—01/2012
245/75R16111HC85%C99%71 dBB94%—01/2012
265/75R16116TC76%C96%72 dBB83%—23/2023
275/70R16114HC81%D37%72 dBB77%—01/2012
Felgi 17″
235/65R17104HC61%D26%71 dBB78%—23/2023
245/70R17108TC82%C97%71 dBB86%—01/2012
255/70R17112TC84%C48%72 dBB81%—01/2012
275/60R17110HB100%D78%72 dBB100%—10/2023

Opony letnie z najlepszą etykietą w rozmiarze 215/60R16

Inne opony w sprzedaży w tym samym rozmiarze, według przyczepności na mokrym, potem hałasu, potem efektywności paliwowej.

Wszystkie opony 215/60 R16 według etykiety →

Pytania

Czy Three-A Ecosaver to cicha opona?

Deklarowany hałas toczenia wynosi od 71 dB do 72 dB (mediana 71 dB). W 90% porównywalnych rozmiarów jest co najmniej tak cicha jak trzy czwarte konkurentów w tym samym rozmiarze.

Jak Three-A Ecosaver radzi sobie na mokrej nawierzchni?

Klasa przyczepności na mokrym to B–C. W 70% porównanych rozmiarów to co najmniej tyle, co u trzech czwartych konkurentów w tym samym rozmiarze.

Czy Three-A Ecosaver nadaje się na śnieg?

Żaden rozmiar nie ma symbolu 3PMSF, więc opona nie ma certyfikatu na ciężkie warunki śnieżne. W krajach z obowiązkiem opon zimowych nie liczy się jako opona zimowa.

Kiedy pojawiła się Three-A Ecosaver?

Jest na rynku UE od: styczeń 2012. Najwcześniejszy zarejestrowany tydzień produkcji to 01/2012; kod DOT na boku opony pokazuje tydzień i rok Twojej opony.

Więcej opon Three-A

Źródło: EPREL, rejestr Komisji Europejskiej do celów etykietowania energetycznego — 10 wpisów, dane z 23 października 2026. Dostawcy zaktualizowali 10 z tych wpisów od pierwszej publikacji. Wartości etykiety to deklaracje dostawcy.