Przejdź do treści
Letnie

Luxxan Inspirer F2

Etykieta UE dla każdego rozmiaru: 21 rozmiarów – opona letnia na tle reszty rynku

Luxxan Inspirer F2 to opona letnia do samochodów osobowych, dostawczych i lekkich ciężarówek. Dostawca zarejestrował ją w unijnej bazie produktów (EPREL) w 21 rozmiarach (23 wpisy z wariantami indeksu nośności i prędkości), na felgi 15″–18″.

Przyczepność na mokrym to klasa B–C zależnie od rozmiaru, efektywność paliwowa C, a zewnętrzny hałas toczenia 71–72 dB.

Na rynku UE od: luty 2021; najwcześniejszy zarejestrowany tydzień produkcji to 10/2020.

Przyczepność na mokrej nawierzchni
BC
B 13% · C 87%
Efektywność paliwowa
C
C 100%
Hałas toczenia71–72 dBmediana 71 dB
Rozmiary21felgi 15″–18″
Śnieg i lód—3PMSF brak · lód brak

Jak wypada w swoich rozmiarach

Porównaliśmy każdy rozmiar ze wszystkimi innymi oponami (opony letnie) o tym samym rozmiarze i klasie w EPREL (18 rozmiarów miało co najmniej czterech konkurentów). Rozmiar zalicza punkt, gdy jego etykieta jest co najmniej tak dobra jak u 75% z nich.

Przyczepność na mokrej nawierzchni78% porównanych rozmiarów
Efektywność paliwowa100% porównanych rozmiarów
Hałas toczenia94% porównanych rozmiarów

Mocna strona: efektywność paliwowa.

Co etykieta oznacza na drodze (P245/70R16)

Przykład: rozmiar P245/70R16 na tle 22 innych w kategorii opony letnie zarejestrowanych w tym rozmiarze.

Hamowanie na mokrym od 80 km/h

≈41 m przy klasie C, najczęstszej w tym rozmiarze.

Efektywność paliwowa

Klasa C wobec typowej D: ≈0,18 l/100 km mniej, czyli ok. 28 l mniej na 15 000 km w aucie o masie 1500 kg.

Hałas toczenia

71 dB przy medianie 71 dB w tym rozmiarze.

Szacunki na podstawie przedziałów klas z rozporządzenia (UE) 2020/740. Klasa to przedział, więc rzeczywista opona może leżeć w dowolnym jego miejscu. Każde 3 dB to dwa razy więcej energii akustycznej.

Wszystkie rozmiary (21)

Mała liczba pod każdą klasą to odsetek opon o tym samym rozmiarze i sezonie, którym ten rozmiar dorównuje lub które przewyższa („–”, gdy rozmiar ma mniej niż pięć opon).

RozmiarNośność / prędkośćMokraPaliwoHałasŚnieg / lódProdukcja od
Felgi 15″
31X10.50R15LTC2109QB100%C100%72 dBB99%—10/2020
P215/75R15100TC93%C100%71 dBB93%—10/2020
Felgi 16″
P215/70R1699TC83%C97%71 dBB100%—10/2020
LT215/85R16C2115/112QB100%C100%71 dBB100%—10/2020
P225/70R16101TC84%C100%71 dBB88%—10/2020
P225/75R16104TC100%C100%71 dBB60%—10/2020
LT225/75R16C2115/112QB97%C100%71 dBB96%—10/2020
P235/70R16104TC86%C95%71 dBB95%—10/2020
P235/70R16107T XLC86%C95%71 dBB95%—10/2020
P235/75R16109T XLC–C–71 dBB–—10/2020
P245/70R16106TC90%C98%71 dBB95%—10/2020
P255/65R16106TC–C–72 dBB–—10/2020
P255/70R16109TC36%C100%72 dBB86%—10/2020
P265/70R16111TC50%C97%72 dBB90%—10/2020
Felgi 17″
P225/65R17102T · 102TC79%C100%71 dBB79%—10/2020
P235/60R17100TC100%C100%71 dBB100%—10/2020
P235/65R17103TC75%C100%71 dBB88%—10/2020
P245/65R17105TC88%C100%71 dBB94%—10/2020
P265/65R17110TC62%C95%72 dBB78%—10/2020
P265/70R17113TC29%C100%72 dBB95%—10/2020
Felgi 18″
P235/60R18102TC100%C100%71 dBB82%—10/2020
P235/65R18104TC–C–71 dBB–—10/2020

Opony letnie z najlepszą etykietą w rozmiarze P245/70R16

Inne opony w sprzedaży w tym samym rozmiarze, według przyczepności na mokrym, potem hałasu, potem efektywności paliwowej.

Wszystkie opony P245/70R16 według etykiety →

Pytania

Czy Luxxan Inspirer F2 to cicha opona?

Deklarowany hałas toczenia wynosi od 71 dB do 72 dB (mediana 71 dB). W 94% porównywalnych rozmiarów jest co najmniej tak cicha jak trzy czwarte konkurentów w tym samym rozmiarze.

Jak Luxxan Inspirer F2 radzi sobie na mokrej nawierzchni?

Klasa przyczepności na mokrym to B–C. W 78% porównanych rozmiarów to co najmniej tyle, co u trzech czwartych konkurentów w tym samym rozmiarze.

Czy Luxxan Inspirer F2 nadaje się na śnieg?

Żaden rozmiar nie ma symbolu 3PMSF, więc opona nie ma certyfikatu na ciężkie warunki śnieżne. W krajach z obowiązkiem opon zimowych nie liczy się jako opona zimowa.

Kiedy pojawiła się Luxxan Inspirer F2?

Jest na rynku UE od: luty 2021. Najwcześniejszy zarejestrowany tydzień produkcji to 10/2020; kod DOT na boku opony pokazuje tydzień i rok Twojej opony.

Więcej opon Luxxan

Źródło: EPREL, rejestr Komisji Europejskiej do celów etykietowania energetycznego — 23 wpisy, dane z 25 października 2026. Dostawcy zaktualizowali 4 z tych wpisów od pierwszej publikacji. Wartości etykiety to deklaracje dostawcy.