Przejdź do treści
Letnie

Aoteli P607

Etykieta UE dla każdego rozmiaru: 11 rozmiarów – opona letnia na tle reszty rynku

Aoteli P607 to opona letnia do samochodów osobowych. Dostawca zarejestrował ją w unijnej bazie produktów (EPREL) w 11 rozmiarach (11 wpisów z wariantami indeksu nośności i prędkości), na felgi 14″–24″.

Przyczepność na mokrym to klasa B we wszystkich rozmiarach, efektywność paliwowa C–D, a zewnętrzny hałas toczenia 71–73 dB.

Etykieta zależy od rozmiaru. Według przyczepności na mokrym, potem efektywności paliwowej, potem hałasu, najlepiej oceniony rozmiar w sprzedaży to 275/55 ZR20 (Przyczepność na mokrej nawierzchni B · Efektywność paliwowa C · 72 dB), najsłabszy 265/35 ZR22 (Przyczepność na mokrej nawierzchni B · Efektywność paliwowa D · 72 dB).

Na rynku UE od: styczeń 2012; najwcześniejszy zarejestrowany tydzień produkcji to 01/2012.

Przyczepność na mokrej nawierzchni
B
B 100%
Efektywność paliwowa
CD
C 36% · D 64%
Hałas toczenia71–73 dBmediana 71 dB
Rozmiary11felgi 14″–24″
Śnieg i lód—3PMSF brak · lód brak

Jak wypada w swoich rozmiarach

Porównaliśmy każdy rozmiar ze wszystkimi innymi oponami (opony letnie) o tym samym rozmiarze i klasie w EPREL (11 rozmiarów miało co najmniej czterech konkurentów). Rozmiar zalicza punkt, gdy jego etykieta jest co najmniej tak dobra jak u 75% z nich.

Przyczepność na mokrej nawierzchni100% porównanych rozmiarów
Efektywność paliwowa64% porównanych rozmiarów
Hałas toczenia73% porównanych rozmiarów

Mocna strona: przyczepność na mokrej nawierzchni.

Co etykieta oznacza na drodze (245/45ZR18)

Przykład: rozmiar 245/45ZR18 na tle 479 innych w kategorii opony letnie zarejestrowanych w tym rozmiarze.

Hamowanie na mokrym od 80 km/h

≈37 m przy klasie B, najczęstszej w tym rozmiarze.

Efektywność paliwowa

Klasa D wobec typowej C: ≈0,18 l/100 km więcej, czyli ok. 28 l więcej na 15 000 km w aucie o masie 1500 kg.

Hałas toczenia

71 dB przy medianie 72 dB w tym rozmiarze (ciszej o 1 dB).

Szacunki na podstawie przedziałów klas z rozporządzenia (UE) 2020/740. Klasa to przedział, więc rzeczywista opona może leżeć w dowolnym jego miejscu. Każde 3 dB to dwa razy więcej energii akustycznej.

Wszystkie rozmiary (11)

Mała liczba pod każdą klasą to odsetek opon o tym samym rozmiarze i sezonie, którym ten rozmiar dorównuje lub które przewyższa („–”, gdy rozmiar ma mniej niż pięć opon).

RozmiarNośność / prędkośćMokraPaliwoHałasŚnieg / lódProdukcja od
Felgi 14″
205/60R1488TB100%D51%71 dBB60%—01/2012
Felgi 17″
225/50ZRF1794WB99%D83%71 dBB83%—01/2012
225/55ZRF1797WB100%D80%71 dBB82%—01/2012
Felgi 18″
245/45ZR1896WB83%D18%71 dBB78%—01/2012
245/45ZRF1896WB99%D82%71 dBB90%—01/2012
Felgi 19″
245/55ZR19103WB96%D22%71 dBB70%—01/2012
Felgi 20″
275/55ZR20117WB92%C86%72 dBB91%—01/2012
Felgi 22″
265/35ZR22102WB89%D29%72 dBB70%—01/2012
305/40ZR22114WB92%C98%73 dBB78%—01/2012
305/45ZR22118WB97%C97%73 dBB93%—01/2012
Felgi 24″
305/35ZR24112WB88%C94%73 dBB88%—01/2012

Opony letnie z najlepszą etykietą w rozmiarze 245/45ZR18

Inne opony w sprzedaży w tym samym rozmiarze, według przyczepności na mokrym, potem hałasu, potem efektywności paliwowej.

Wszystkie opony 245/45 ZR18 według etykiety →

Pytania

Czy Aoteli P607 to cicha opona?

Deklarowany hałas toczenia wynosi od 71 dB do 73 dB (mediana 71 dB). W 73% porównywalnych rozmiarów jest co najmniej tak cicha jak trzy czwarte konkurentów w tym samym rozmiarze.

Jak Aoteli P607 radzi sobie na mokrej nawierzchni?

Klasa przyczepności na mokrym to B. W 100% porównanych rozmiarów to co najmniej tyle, co u trzech czwartych konkurentów w tym samym rozmiarze.

Czy Aoteli P607 nadaje się na śnieg?

Żaden rozmiar nie ma symbolu 3PMSF, więc opona nie ma certyfikatu na ciężkie warunki śnieżne. W krajach z obowiązkiem opon zimowych nie liczy się jako opona zimowa.

Kiedy pojawiła się Aoteli P607?

Jest na rynku UE od: styczeń 2012. Najwcześniejszy zarejestrowany tydzień produkcji to 01/2012; kod DOT na boku opony pokazuje tydzień i rok Twojej opony.

Więcej opon Aoteli

Źródło: EPREL, rejestr Komisji Europejskiej do celów etykietowania energetycznego — 11 wpisów, dane z 23 października 2026. Dostawcy zaktualizowali 11 z tych wpisów od pierwszej publikacji. Wartości etykiety to deklaracje dostawcy.