Przejdź do treści
Letnie

Royal Black RT609

Etykieta UE dla każdego rozmiaru: 4 rozmiary – opona letnia na tle reszty rynku

Royal Black RT609 to opona letnia do ciężarówek i autobusów. Dostawca zarejestrował ją w unijnej bazie produktów (EPREL) w 4 rozmiarach (4 wpisy z wariantami indeksu nośności i prędkości), na felgi 18″–22,5″.

Przyczepność na mokrym to klasa B–C zależnie od rozmiaru, efektywność paliwowa C, a zewnętrzny hałas toczenia 72–73 dB.

Etykieta zależy od rozmiaru. Według przyczepności na mokrym, potem efektywności paliwowej, potem hałasu, najlepiej oceniony rozmiar w sprzedaży to 10.00R20-18PR (Przyczepność na mokrej nawierzchni B · Efektywność paliwowa C · 72 dB), najsłabszy 315/80 R22.5-20PR (Przyczepność na mokrej nawierzchni C · Efektywność paliwowa C · 73 dB).

Na rynku UE od: styczeń 2023; najwcześniejszy zarejestrowany tydzień produkcji to 01/2023.

Przyczepność na mokrej nawierzchni
BC
B 75% · C 25%
Efektywność paliwowa
C
C 100%
Hałas toczenia72–73 dBmediana 73 dB
Rozmiary4felgi 18″–22,5″
Śnieg i lód—3PMSF brak · lód brak

Jak wypada w swoich rozmiarach

Porównaliśmy każdy rozmiar ze wszystkimi innymi oponami (opony letnie) o tym samym rozmiarze i klasie w EPREL (4 rozmiary miało co najmniej czterech konkurentów). Rozmiar zalicza punkt, gdy jego etykieta jest co najmniej tak dobra jak u 75% z nich.

Przyczepność na mokrej nawierzchni75% porównanych rozmiarów
Efektywność paliwowa100% porównanych rozmiarów
Hałas toczenia25% porównanych rozmiarów

Mocna strona: efektywność paliwowa.

Wszystkie rozmiary (4)

Mała liczba pod każdą klasą to odsetek opon o tym samym rozmiarze i sezonie, którym ten rozmiar dorównuje lub które przewyższa („–”, gdy rozmiar ma mniej niż pięć opon).

RozmiarNośność / prędkośćMokraPaliwoHałasŚnieg / lódProdukcja od
Felgi 18″
10.00R20-18PRC3149/146KB93%C100%72 dBB77%—01/2024
11R22.5-18PRC3149/146MB95%C97%73 dBB55%—01/2025
12R22.5-18PRC3152/149KB93%C94%73 dBB59%—01/2023
Felgi 22,5″
315/80R22.5-20PRC3156/150MC57%C95%73 dBB59%—01/2024

Pytania

Czy Royal Black RT609 to cicha opona?

Deklarowany hałas toczenia wynosi od 72 dB do 73 dB (mediana 73 dB). W 25% porównywalnych rozmiarów jest co najmniej tak cicha jak trzy czwarte konkurentów w tym samym rozmiarze.

Jak Royal Black RT609 radzi sobie na mokrej nawierzchni?

Klasa przyczepności na mokrym to B–C. W 75% porównanych rozmiarów to co najmniej tyle, co u trzech czwartych konkurentów w tym samym rozmiarze.

Czy Royal Black RT609 nadaje się na śnieg?

Żaden rozmiar nie ma symbolu 3PMSF, więc opona nie ma certyfikatu na ciężkie warunki śnieżne. W krajach z obowiązkiem opon zimowych nie liczy się jako opona zimowa.

Kiedy pojawiła się Royal Black RT609?

Jest na rynku UE od: styczeń 2023. Najwcześniejszy zarejestrowany tydzień produkcji to 01/2023; kod DOT na boku opony pokazuje tydzień i rok Twojej opony.

Więcej opon Royal Black

Źródło: EPREL, rejestr Komisji Europejskiej do celów etykietowania energetycznego — 4 wpisy, dane z 23 października 2026. Dostawcy zaktualizowali 0 z tych wpisów od pierwszej publikacji. Wartości etykiety to deklaracje dostawcy.